Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıp uçağı arama çalışmaları sürüyor

Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 8 Mart'ta kaybolan ve Malezya Havayolları tarafından Hint Okyanusu'nda düştüğü açıklanan uçak hala bulunamadı.

Giriş Tarihi: 26.3.2014 09:58
Bölgedeki yoğun yağış ve rüzgarın neden olduğu kötü hava şartları yüzünden bir gün ara verilen arama çalışmalarının bugün yeniden başladığı belirtildi.

Batı Avustralya'nın başkenti Parth'in 2 bin 500 kilometre batısında düştüğü tahmin edilen Malezya uçağını arama çalışmaları, havadan, denizden ve uydulara aracılığı ile uzaydan devam ediyor.

Batı Avustralya'daki aram çalışmalarını organize eden Avustralya Deniz Güvenliği Kurumu (AMSA) tarafından yapılan açıklamada, kayıp uçağı arama çalışmalarına 7 askeri, 5 sivil uçak ve gemilerin katıldığı bildirildi.

Hint Okyanusu'nda 80 bin kilometrekarelik bir alanda devam eden arama çalışmalarına, Avustralya, Yeni Zelanda, ABD, Japonya, Çin ve Güney Kore'ni katıldığı, Hindistan'ın da çalışmalara katılmak üzere başvuruda bulunduğu açıklandı. Çin'e ait kutup ikmal gemisinin ve diğer 3 Çin gemisinin de bölgeye bugün ulaşarak arama çalışmalarına katlaması bekleniyor.

Avustralya Meteoroloji Bürosu'ndan yapılan açıklamada, salı günkü kötü hava şartlarına göre çarşamba günü havanın normale dönmesi ile arama çalışmalarına kaldığı yerden devam edildiği aktarıldı.

''ARAMA ÇALIŞMALARI ZOR BİR BÖLGEDE YAPILIYOR''

Avustralya Savunma Bakanı David Johnston, yapılan arama çalışmalarının tarihin en büyük arama operasyonlarından birisi olduğunu hatırlatarak ''samanlıkta iğne aramıyoruz, biz hala samanlığın nerede olduğunu bulmaya çalışıyoruz'' dedi.

Bakan Johnston, arama yapılan bölgenin gemiler için çok tehlikeli bir bölge olduğunu tarihte pek çok geminin burada alabora olduğunun altını çizerek, aram çalışmalarının zorluğuna dikkati çekti.

KARA KUTU ARANACAK

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) dünyanın en güçlü uydusunu kayıp Malezya uçağının bulunmasına yardımcı olmak için bölgeye çevirdi. Amerika donanmasına ait kara kutu arama cihazı 28 Mart'ta Avustralya'ya getirilerek Okyanus Kalkanı isimli Avustralya gemisine monte edilip kayıp uçağın kara kutusuna ulaşılmaya çalışılacağı açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıp uçağı arama çalışmaları sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN