Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sisi'ye öfke yağdı

Mısır'da Savunma Bakanı Abdülfettah Sisi önderliğindeki darbe yönetimi İhvan üyelerine ceza yağdırmaya devam ederken, uluslararası camia yargının taraflı kararlarına tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 26.3.2014
Mısır' ın demokratik yollarla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren darbe yönetiminin gerçekleştirdiği insan hakları ihlalleri uluslararası camianın tepkisini çekiyor. 3 Temmuz askeri darbesinin planlayıcısı Savunma Bakanı Abdülfettah Sisi'nin önderliğindeki cunta yargısının önceki gün tek seferde 529 Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesine idam cezası vermesi dünya kamuoyu tarafından sert bir şekilde kınandı.

BM KARARI KINADI
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville dün düzenlediği basın toplantısında " Mısır yargısının uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve sanıkların sunduğu delilleri dikkate almadığını" söyledi. Avrupa Konseyi Sözcüsü Daniel Hölgen "kararı kınadıklarını" bildirirken, İnsan Hakları İzleme Örgütü, 20 dakikada 529 idam hükmü verilen kararın derhal bozulması çağrısında bulundu. Aralarında İspanya, Almanya, Avusturya, Tunus ve Katar'ın da bulunduğu birçok ülke de yetkili ağızlardan yaptığı açıklamalarla karara tepki gösterdi. Mısır yargısının İhvan üyelerine idam cezası yağdırdığı davada dün 683 sanığın daha duruşması görüldü. Önceki gün 397'si gıyabi 529 idam cezası veren hâkim Said Yusuf Sabri'nin başkanlık ettiği mahkemeye 683 sanıktan sadece 59'u getirildi. Pazartesi günkü kararı protesto eden sanık avukatları mahkemeye herhangi bir savunma sunmadı. Hakim Sabri, aralarında İhvan Genel Mürşidi Muhammed Bedii'nin de bulunduğu tutuklulara yönelik kararın 28 Nisan tarihinde açıklanacağını duyurdu. Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren 3 Temmuz askeri darbesinin ardından tutuklanan İhvan üyeleri "polise saldırmak ve şiddeti teşvik etmekle" suçlanıyor.

TÜRKİYE'DEN SERT TEPKİ
Minye Mahkemesi'nin tartışmalara konu olan kararına Türkiye de sert tepki gösterdi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "500'den fazla kişinin idam edilecek olması, insanın tüylerini diken diken ediyor. Bunu büyük bir nefretle lanetliyorum" Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise "Esasında bu, Mısır'daki hukukun durumunu göstermesi bakımından ibret vericidir. Mahkemelerin bu yönde karar vermesini bir hukukçu olarak, Adalet Bakanı olarak kabul etmek, anlamak mümkün değildir. Hukukun da katli yönünde bir karardır bu" dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Darbeci bir rejimden ne beklersiniz, şaşırmadım. Kendilerine yakışanı yapıyorlar" dedi. Karara tepki gösteren sivil toplum kuruluşları da protesto düzenleyerek basın açıklamasında bulundu. İstanbul ve Gaziantep'te çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan protestocular kararı kınayan basın açıklamaları yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sisi'ye öfke yağdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN