Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayali, ressamlıktı

Giriş Tarihi: 27.3.2014

Gençlik yıllarında çıktığı Avrupa seyahatinde Paris'i de ziyaret eden ABD Başkanı Obama'nın politikacı değil, ressam olmayı düşlediği gün yüzüne çıktı

Rusya'nın Kırım'ı ilhakı nedeniyle Avrupa'daki diplomasi trafiğini hızlandıran ABD Başkanı Barack Obama'nın 1988'de Paris'e yaptığı ziyarette şehirden çok etkilenerek ressam olmak istediği ortaya çıktı. New York Times gazetesinin haberine göre 1985'te Chicago'daki Siyahî Katolik Kilisesi'ndeki bir projede ücretli olarak görev alan Başkan Obama yaklaşık 2 yıl boyunca kilisenin en bilinen isimlerinden biri haline geldi. Obama tüm bu süre içerisinde ise Katolik mezhebine geçmedi ve vaftiz edilmedi. Gazetenin Obama'nın Harvard öncesi yıllarıyla ilgili ortaya çıkardığı en ilginç vesika ise, Fransa'nın başkenti Paris'e yapılan bir ziyarete ilişkin. 1988'de Paris'e giden 27 yaşındaki Obama, zamanın Chicago Başpiskoposluğu Müdürü Cynthia Norris'e gönderdiği kartpostalda ressam olmak istediğini söylüyor. Önünde Notre-Dame de Paris Katedrali'nin olduğu kartpostalda Obama şöyle diyor: Paris'te başıboş dolaştım. Gördüğüm en güzel, en çekici, en çıldırtıcı şehir. İnsanın politikayı bırakıp Seine nehri kıyılarında ressam olası geliyor. Paris'ten sonra İspanya'ya geçen Obama'nın kartpostalı Madrid veya Barcelano'dan gönderdiği sanılıyor. O yıllarda Harvard Hukuk Fakültesi'ne başvurmak için Bayan Norris'ten referans alan ve Harvard tarafından kabul edilen Başkan'ın arkadaşlığını birkaç yıl daha sürdürdüğü ifade ediliyor. Obama bugün ise, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis ile Vatikan'da bir araya gelecek.

Obama'nın koruması sarhoş yakalandı

ABD Başkanı Barack Obama'nın Avrupa ziyaretinde yaşanan koruma skandalı gündeme damgasını vurdu. Hollanda'da temaslarda bulunan Obama'yı korumakla görevli bir gizli servis ajanının, Amsterdam'daki otelde sarhoş yakalandığı iddia edildi. Skandala karışan 3 ajanın disiplinsizlik gerekçesiyle görevden çekildikleri kaydedildi. Gizli servis ajanları 2012 ve 2013'te de uygunsuz davranışları nedeniyle gündeme gelmişti.

Rusya'ya karşı serbest ticaret hamlesi

Kırım krizinin ardından Avrupa Birliği yetkilileriyle dün Brüksel'de bir araya gelen Başkan Obama, Rusya'nın sınırlarını genişletme çabasına en büyük yanıtın transatlantik serbest ticaret anlaşması olacağını söyledi. AB'nin Rusya'ya olan enerji bağımlılığını azaltmak için bu anlaşma sayesinde ABD'den sıvı doğalgaz alabileceğini belirten Obama, NATO'nun daha fazla üye alarak doğuya doğru büyümesine ise karşı çıktı. Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso da Obama'ya destek vererek Kırım'ın ilhakını kesinlikle tanımayacaklarını açıkladı.

Gözler 7 tonluk 'Canavar'da

ABD Başkanı Obama'nın Avrupa turu sırasında özel uçakla taşınan "Canavar" (The Beast) lakaplı limuzini özel bir güvenlik sistemine sahip. 5 buçuk metre uzunluğunda ve ağırlığı 7 tondan fazla olan aracın 20 santimetre kalınlığındaki zırhı, farklı metallerin alaşımından oluşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayali, ressamlıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN