IMF Ukrayna için muslukları açtı

IMF, Ukrayna ekonomisinin istikrara kavuşturulması kapsamında bu ülkeye 14-18 milyar dolarlık kurtarma paketi sağlanması konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 27.3.2014 16:36 Güncelleme Tarihi: 27.3.2014 16:37
Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) internet sitesinde yer alan açıklamada, Kiev'deki ekonomik durum ve kredi destekleme paketini 4-25 Mart tarihleri arasında yetkililerle görüşen heyetin, anlaşmaya vardığı belirtildi.

Bu kapsamda, Ukrayna ekonomisinin içinde bulunduğu durumdan çıkması için 14-18 milyar dolarlık bir kurtarma paketinin sağlanması konusunda anlaşmaya varıldığı kaydedilen açıklamada, ekonomik reform programının para ve döviz alanları gibi kritik alanlar, finans politikaları, enerji, yönetim ve şeffaflık üzerine yoğunlaşacağı kaydedildi.

IMF'nin Ukrayna Şefi Nikolay Gueorguiev, ülkede aylardır süren siyasi ve ekonomik sıkıntıların ardından Ukrayna'nın belli ölçüde dengeyi sağladığını, ancak zorlukların devam ettiğini belirtti.

Önemli dış ödemeler ve yurt dışı borç piyasalarına sınırlı ulaşım ile bu yılın ilk iki ayında ithalat alanındaki kritik düşük seviyelerin, ülke rezervlerini düşürdüğünü vurgulayan Gueorguiev, Ukrayna ekonomisinin dengeye kavuşturulması amacıyla şubat ve mart aylarında alınan tedbirlerin ekonomik sahada ve kritik bütçe ödemelerinin karşılanmasında bazı olumlu gelişmeler yaşanmasını sağladığını ifade etti.

Ukrayna'nın uluslararası kredi kuruluşlarından aldığı geniş ölçekli ekonomik desteğin önümüzdeki iki yıl içerisinde 27 milyar dolara çıkabileceği bildiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IMF Ukrayna için muslukları açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN