Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telefon dinlemeleri konusunda yeni plan

ABD Başkanı Obama, hükümetin telefon kayıtlarını toplu biçimde depolamasını sonlandırmasını istedi.

Giriş Tarihi: 27.3.2014 20:20
ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) çalışmalarında reforma gitmeyi planladığını açıklamasının ardından bugün, hükümetin telefon kayıtlarını depolamasını sonlandırmasını istedi.

ABD Başkanı Obama, ocak ayında NSA'in çalışmalarında reforma gitmeyi planladığını, hükümetin yüz milyonlarca Amerikalı'nın telefon verileri üzerindeki kontrolünün sınırlanması ve dinleme kayıtlarının ancak mahkeme kararı ya da gerçekten acil bir durumda dinlemesi talimatını vermişti. Bugün de yazılı bir açıklama yapan Obama, hükümetin atabileceği uygun adımları değerlendirdiğini belirterek, "İleriye dönük en iyi yolun, hükümetin, bu depolanan verileri (telefon kayıtları) toplu şekilde toplamaması ve saklamaması gerektiği yönünde olduğuna karar verdim" ifadesini kullandı. Obama, bunun yerine, verilerin şu anda olduğu gibi belirli süreliğine telefon şirketlerinde saklanması gerektiğini kaydetti.

Obama, ulusal güvenlik durumu söz konusu olduğunda Yabancı İstihbarat İzleme Mahkemesi'nin bireysel kararlarını müteakip, hükümetin bu verilere ulaşabileceğini belirtti. Bu noktada ABD Kongresi ile birlikte hareket ettiklerini vurgulayan Obama, bugün açıkladığı kararla ilgili yapılması gereken yasal düzenlemenin Kongre'den bir an önce geçtiğini görmek istediklerini ifade etti. Obama, "Bu yaklaşımın, bizi güvende tutmak için istihbarat ve kolluk kuvvetlerine gerekli bilgiyi sağlayabileceğinden eminim" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telefon dinlemeleri konusunda yeni plan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN