Suud tahtına 'genç' vâris

Giriş Tarihi: 29.3.2014

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, üvey kardeşi Prens Mukrin'i ikinci veliahtı olarak atadı. 69 yaşındaki Mukrin'in veliahtlığı, dünyada "taht artık genç nesillere aktarılacak" şeklinde yorumlandı

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz, ABD Başkanı Barack Obama'nın Riyad ziyareti öncesi sürpriz bir karar alarak, üvey kardeşi Prens Mukrin'i tahtın ikinci varisi olarak atadı. Suudi Arabistan'ın kurucusu Abdülaziz el Suud'un en genç oğlu olan Mukrin bin Abdülaziz'in bu göreve atanması, Suud tahtının yeni nesillere aktarılacağının habercisi olarak yorumlandı.

KÖPRÜ GÖREVİ GÖRECEK

Daha önce de Hail ve Medine valiliği yapan 1945 doğumlu Mukrin aynı zamanda Kral Abdullah'ın danışmanlığı ve ikinci başbakan yardımcılığı görevini yürütüyor. Suud tahtının birinci varisi ise Prens Mukrin'in 79 yaşındaki ağabeyi Prens Selman bin Abdülaziz olarak kalmaya devam etti. Selman bin Abdülaziz'in sağlık sorunları nedeniyle tahttaki hakkından feragat edeceği, Kral Abdullah'tan sonra tahtın direkt olarak Mukrin'e geçeceği söyleniyor. Karar Suudi Arabistan'ın kurucu kralı Abdülaziz el Suud'un çocukları ve torunlarından oluşan 34 kişilik Biat Heyeti tarafından alındı. Heyetin 27 üyesinin bu kararı onadığı, geri kalanların oybirliğini bozmamak için fikir beyan etmediği öğrenildi. Konuyu değerlendiren Yakın Doğu ve Körfez Ülkeleri Uzmanı Theodore Karasik "Prens Mukrin'in, tahtı Kral Abdullah'ın oğlu Mutab'a devredecek bir köprü görevi göreceği" yorumunda bulundu. Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçiliği'nde analist olarak çalışan Fahad Nazer ise "Prens Mükrin, Kral Abdullah'ın en yakın ve güvenilir danışmanlarından. Nispeten genç, tecrübeli ve Batı dünyasını da iyi tanıyan biri. Ayrıca Suud halkının sevdiği popüler bir figür olması da Mukrin'in bu görev için ideal seçenek olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

OBAMA, KRAL'IN GÖNLÜNÜ ALACAK
ABD Başkanı Barack Obama, dün sona eren Avrupa turunun ardından Riyad'a gitti. İki ülkenin İran ve Suriye politikalarında ayrı düşmeleri sonrası oluşan olumsuz havayı değiştirmek için Riyad'a giden Obama, dün Kral Abdullah ile görüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suud tahtına 'genç' vâris
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN