Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir zamanlar NATO karşıtıydı

İttifakın yeni genel sekreteri Jens Stoltenberg gençliğinde NATO karşıtıydı. Eski Norveç Başbakanı, örgütten ayrılmayı savunuyordu

Giriş Tarihi: 30.3.2014
Bir dönemin ABD karşıtı solcu gençlerinden Norveç eski Başbakanı Jens Stoltenberg, Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü'nün (NATO) yeni genel sekreteri oldu. Gençliğinde ülkesinin ittifaktan ayrılmasını savunan ancak daha sonra NATO'nun askeri operasyonlarına destek veren Stoltenberg, Türkiye dahil ittifak üyesi 28 ülkenin onayını aldı. 2000-2001 ve 2005-2013 yılları arasında başbakanlık yapan Stoltenberg, görevi 1 Ekim 2014'te Anders Fogh Rasmussen'den devralacak. Eski Norveç Başbakanı, aşırı sağcı Anders Breivik'in ülkesinde 2011'de 77 kişiyi öldürdüğü saldırılar sonrası "Aşırılığın ve terörün dini ve milletinin olmadığını, Norveç'in ise çok kültürlü bir topluma sahip olduğunu" söylemişti.

EMEKLİYE AYRILMIŞTI

2013 yılındaki parlamento seçimlerinde başkent Oslo'da taksi şöförlüğü yaparak vatandaşlara halktan biri olduğu mesajını vermeye çalışan Stoltenberg umduğunu bulamamıştı. İşçi Partisi hükümetinin başı olarak gizli kamerayla taksideki vatandaşlarla girdiği diyalog kaydedilen Başbakan seçim yenilgisinin ardından kendini emekliye ayırmıştı. Stoltenberg'in NATO Genel Sekreteri olarak atanmasının ana nedeni olarak eski Başbakanın Kırım krizi nedeniyle gerginlik yaşanılan Rusya ile sahip olduğu önemli bağlar gösteriliyor. Aynı zamanda bir ekonomist olan tecrübeli siyasetçiye selefi Rasmussen'den de Twitter üzerinden destek geldi.

NATO ÖNCE DAVRANDI
Rasmussen, "Stoltenberg NATO'nun gücünü ve başarısını sürdürecek doğru kişi" dedi. Bu yıl AB Komisyonu Başkanı ve AB Dış Politika Şefi gibi önemli pozisyonlar için seçim yapılacağını belirten kaynaklar, NATO Genel Sekreteri'nin bu seçimlerden önce atanmasını ABD'nin bir tercihi olarak niteliyor. Reuters'a konuşan kaynaklar ABD'nin bu konuma tecrübeli ve güçlü bir lideri seçmek istediğini ve bunu aldığını açıkladı. Geleneksel olarak NATO'nun sivil kanadının başında bir Avrupalı bulunurken, askeri kanada ise bir Amerikalı atanıyor. Beyaz Saray da yaptığı açıklamada yeni genel sekreterin atanmasını, "NATO'nun birliğini ve gücünü korumak için seçilmiş en iyi kişi olduğuna inanıyoruz" diyerek karşıladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir zamanlar NATO karşıtıydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN