Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katledilen Müslümanlar'ı gömecek mezar kalmadı

Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında çatışmaların yaşandığı Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki kriz dinmiyor. Milislerin göçe zorladığı Müslümanlar, kendi mahallelerinden dışarıya çıktıkları an öldürülüyorlar

Giriş Tarihi: 30.3.2014
ABD merkezli Uluslararası Af Örgütü'nün geçen ay yaptığı "Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslüman kalmayabilir" uyarısı gerçekleşmek üzere. Orta Afrika Cumhuriyeti'nin 4 buçuk milyonluk nüfusunun yüzde 15'ini oluşturan Müslümanlar yok olma noktasına geldi. Associated Press ajansının haberine göre Hıristiyan milislerin yoğun saldırılarının devam ettiği ülkede Müslümanlar'ın güven içinde olduğu sadece birkaç bölge kaldı. Bunlardan bir tanesi de başkentin 160 kilometre güneybatısındaki Boda kentindeki bir mahalle. Ancak yaklaşık 4 bin Müslüman bu mahallede sıkışıp kalmış durumda.

'TEK ÇIKIŞ GÖÇ'
Habere göre arabaları kurşun yağmuruna tutulan ve boğazları kesilen Müslümanlar, Boda'daki Müslüman mahallelerinden dışarı çıkamaz hale geldi. Son günlerde öldürülen Müslümanların sayısının zirve yaptığı ve bu nedenle mezarlarda yer bulunmadığı belirtildi. Mezarlıkların dolması nedeniyle öldürülen Müslümanlar'ın artık evlerdeki eski depolara gömülmeye başlandığı kaydedildi. Hıristiyan milislerin evini yaktığını ve son anda canını kurtardığını söyleyen 18 yaşındaki Aliou Alidu, "Saldırıda ağır yaralandım. Ellerim ve ayaklarımı yanıklardan dolayı kullanamıyorum. Ama bizim mahallemizde doktor yok. Doktorlar sadece Hıristiyan bölgelerinde ve öldürülme korkusu nedeniyle kendi sınırlarımızdan ayrılamıyoruz. Hıristiyan milisler öldürdüklerini de yakıyor. Buradaki hasta ve yaralılar da çok zor durumda" sözleri ile yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Boda Belediye Başkanı Mahamat Awal de "Geçmişte Müslümanlar ile Hıristiyanlar barış içinde yaşar, hatta karşılıklı düğünler bile olurdu. Düzenli olarak şehirdeki Fransız birlikler ve anti- Balaka olarak bilinen Hıristiyan milislerle görüşüyoruz. Milislerin mesajları açık. Ben dahil bütün Müslümanlar'ın Boda'yı terk etmesini istiyorlar" dedi.

AYLARDIR KİLİSEDEN ÇIKAMIYORLAR
Afrika'nın en yoksul ülkelerinden olan Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Seleka isimli Müslüman isyancılar, geçen yıl ülke yönetimini ele geçirmişti. Ancak geçen ocak ayında yönetim tekrar Hıristiyanlara geçti. Yaklaşık bir yıldır artan din savaşında iki taraf da ağır kayıplar verdi. Çoğunluğu Müslüman olmak üzere 1 milyona yakın kişi ülkeyi terk etti. Ülkede kalan az sayıda Müslüman ise her gün yeni tehditlerle karşılaşıyor. Başkent Bangui'de de yaklaşık bin Müslüman aylardır sığındıkları kilisede yaşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katledilen Müslümanlar'ı gömecek mezar kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN