Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM kartı masada

İsrail ile barış görüşmeleri çıkmaza girince Filistin Devlet Başkanı Abbas, BM kuruluşlarına üyelik sürecini başlattı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin arabuluculuktan çekilmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 3.4.2014
Filistin - İsrail arasında 3 yıl aradan sonra ABD'nin arabuluculuğunda başlayan barış görüşmeleri tıkandı. İsrail'in görüşmelerin başladığı geçen temmuz ayında 104 Filistinli mahkûmu serbest bırakma sözünü tamamen yerine getirmemesinin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan sürpriz bir adım geldi. Abbas, dün gece Filistin'in Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşlarına üyelik sürecini başlatacak imzayı attı. Abbas, yaptığı açıklamada, "İsrail'in ihlalleri karşısında daha önce de beyan ettiğimiz gibi 63 uluslararası kuruluşun kapısını çalarak anlaşmaları imzalayacağız. Halihazırda yönetim olarak 15 uluslararası kuruluşa katılım ve ilgili anlaşmaların imzalanması konusunda mutabakata vardık. Üyelik başvuruları ilgili kuruluşlara hemen gönderilecektir" dedi. Abbas imza töreninde her ne kadar "Bu adım ABD'ye veya başka bir tarafa karşı bir hamle değildir" dese de uzmanlar Filistin'in BM kuruluşlarına başvurusunun İsrail'e misilleme olduğunu söyledi. Uzmanlar, Filistin hükümetinin BM'ye gitmesinin bağımsız bir devlet olma yolunda önemli bir adım olduğunun altını çiziyor. 2012'de BM'de "üye olmayan gözlemci devlet" statüsünü kazanan Filistin, eğer bağımsız bir devler olarak tanınırsa İsrail ile ilgili problemlerini Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıyabilecek.

ABD HÂLÂ UMUTLU
Öte yandan Abbas ile dün yapacağı görüşmeyi iptal eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry görüşmelerin devam edeceğine dair hala umutluğunu söyledi. Ancak ABD basınına göre, Kerry, İsrail- Filistin arasındaki barış müzakerelerindeki misyonunu tamamladığına inanıyor ve bundan sonraki adımlar için iki tarafın kendi başlarına vermelerini istiyor. Kerry'nin arabuluculuğunda Filistin ve İsrail, geçtiğimiz temmuz ayında 29 Nisan 2014'e kadar sürecek bir müzakere süreci başlatmıştı. Anlaşma gereği İsrail bu süre içinde 104 Filistinliyi serbest bırakacaktı. Ancak İsrail şimdiye kadar 78 kişiyi salıverdi. Tel Aviv'in diğer 26 tutukluyu serbest bırakmamasının arkasında ise İsrail ajanı olma gerekçesiyle 15 yıldır ABD'de tutuklu bulunan Jonathan Pollard'ın İsrail'e iade edilmemesi gösteriliyor. Eğer tüm tıkanıklıklara rağmen taraflar arasındaki anlaşma devam ederse, 29 Nisan'da ABD'nin ortaya koyacağı ana yol haritasının taslağı masaya yatırılacak.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A AFİŞLİ TEŞEKKÜR
Filistinliler, Gazze'ye desteklerinden duyduğu memnuniyeti ifade etmek için Başbakan Tayyip Erdoğan'ın resminin de bulunduğu afişi, kentin en büyük caddelerine astı. "Kudüs Yiğitlerini Bekliyor" yazılı afişte, Erdoğan'ın resminin yanı sıra Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Haniye, Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani ve eski Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife Al Sani'nin resimleri yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM kartı masada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN