Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya'da sıfır promil tartışması

Alkollü araç kullanımında 0.5 promil olan sınırı 0'a düşürülmesi siyasi partilerin gündem maddesi oldu. Ancak siyasetçiler yasağın kamuoyunda tepki yaratmasından çekiniyor

Giriş Tarihi: 6.4.2014
Yemeğin yanında bir kadeh şarap ya da bira bahçesinde bir bira... Kandaki alkol miktarı 0.5 promili aşmadığı takdirde içki içtikten sonra otomobil kullanmak Almanya'da serbest. Ancak sınırın 0 promile düşürülmesi kamuoyunda sık sık gündeme geliyor. Deutsche Welle Türkçe sitesindeki habere göre; Almanya'da muhalefet partileri miktarı ne olursa olsun alkollü otomobil kullanmayı cezaya tabi kılmak için sık sık sesini yükseltiyor. Bu talep en son Yeşiller Partisi sıralarından tekrar dile getirildi. Partinin ulaşım uzmanı Stephan Kühn, sınırın 0 promile çekilmesinin toplum tarafından kabul gördüğünü söyledi. Stern dergisinin anketine katılanların yüzde 61'i alkol yasağında sınırın 0 promile çekilmesini istedi. Muhalefetteki Sol Parti de bu talebe destek veriyor. Çok sayıda uzman da sınırın aşağı çekilmesi gerektiği görüşünde. Kazaların çoğunluğunda alkol etkili oluyor. Bu nedenle Trafik Denetleme Derneği yıllardır sınırın 0.2 promile çekilmesini savunuyor. Sosyal Demokrat Parti'nin ulaşım uzmanı Kirsten Lühmann bir tartışmanın başlatılması gerektiğini belirterek, "Ancak böyle bir düzenlemenin insanlara yukarıdan empoze edilebileceğini sanmıyorum." Lühmann 0 promil yasası koalisyon sözleşmesinde yer almadığı için hükümetin bunu bir çırpıda hayata geçiremeyeceğini de vurguluyor.

Yeşiler 'yasakçı' olmak istemiyor

Hıristiyan Sosyal Birlik partisinden Federal Ulaşım Bakanı Alexander Dobrindt 0.5 sınırında kalınması gerektiği görüşünde. Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir alkollü bir çikolata yemenin cezaya tabi olmasına yol açacak bir yasa teklifinde bulunmayacaklarını söyledi. Zira Yeşiller "yasakçı parti" olarak algılanmak istemiyor. Alman Polis Sendikası Başkanı Oliver Malchow da siyasetçilerin tepkiden çekindiğini belirtiyor. Polis Sendikası 0 promilin anlamlı olduğu görüşünde. Oliver Malchow sürücülerin "İki bira içtim acaba 0.5 promili geçtim mi" diye tahminde bulunmaktansa alkolsüz otomobil kullanma düşüncesini benimsemelerinin doğru olduğunu belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'da sıfır promil tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN