Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ses var görüntü yok!

Avustralya Donanması'na ait Ocean Shield gemisi, kayıp Malezya uçağıyla ilgili aramada deniz altından yeni sinyal aldı. Ancak hâlâ enkazdan en ufak bir iz yok

Giriş Tarihi: 8.4.2014
Tam bir ay önce bugün Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken Hint Okyanusu üzerinde içindeki 239 yolcuyla birlikte radardan kaybolan Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının enkazı ve kara kutularını arama çalışmalarında artık son çabalar harcanıyor. Kara kutudaki bataryaların bir aylık ömürlerinin bugün bitecek olması sinyal alımı konusunda yetkilileri endişelendiriyor. Her ne kadar uzmanlar bataryaların 1 aylık kullanım ömrü sonrası 10 gün daha çalışmaya devam ettiğini söylese de umutlar giderek tükeniyor.

'DERİNLİKTE HİÇBİR ŞEY HIZLI DEĞİL'
Umutları ayakta tutan tek şey, ikisi Avustralya donanmasına ait Ocean Shield operasyon gemisinin kıç kısmına bağlanan sinyal dedektörüyle tespit edilen, biri Çin petrol gemisinin aldığı kara kutuya ait olduğu düşünülen sinyaller. Ocean Shield gemisinden tespit edilen sinyallerden biri iki saat 20 dakika, ikincisi 13 dakika boyunca duyuldu. Avustralya donanmasının emekli komutanlarından ve uluslararası araştırma ekibinin sözcüsü Angus Houston "Son 24 saatte yapılan çalışmalar tüm arama ekiplerini bir aylık çalışmanın sonunda doğru yere getirdi. Bir hafta önce umudumuz daha azdı. Zaman problemimiz olsa da arama bölgesi açısından isabetli bir yerde olduğumuza dair umut verici veriler var elimizde. Ancak bir gerçek de ortada ki hâlâ enkazı bulamadık" dedi. Malezya Ulaştırma Bakanı Hishammudin Hussein ise "Birkaç saat içinde olmasa da birkaç gün içinde olumlu haberler gelebilir" diye konuştu. Ancak Angus Houston "Sinyal alınsa da okyanusun dibinde olduğu tahmin edilen kara kutulara ulaşmak günler alır. Okyanus derinliklerinde hiçbir şey hızlı işlemez" diye dikkatli konuşuyor.

'SES DUYULSA DA TESPİTZOR'
9 askeri uçak, 3 sivil uçak, 14 gemiyle 2 bin kilometrekarelik bir alanda yapılan çalışmalarda dedektör takılı gemiler düşük hızda okyanusun 3 bin metre ve daha aşağısında enkaz arıyor. Ancak tüm bu zahmetli çalışmalar için hükümetlerin daha ne kadar para harcamayı göze alacağı da tartışma konusu olmaya başladı. Avustralya hükümetinin Ocean Shield gemisini bölgeye göndermesiyle bir günde 500 bin dolar harcaması, ABD Ordusu'nun arama çalışmalarının başından bu yana milyonlarca dolarlık harcama yapması ancak bir türlü istenen sonucun elde edilememesi endişe yaratıyor. Nitekim Avustralya'nın Curtin Üniversitesi'nden su altı akustiği uzmanı Alec Duncan'ın "Bu çok zor bir iş. Okyanus koşullarında suyun altında arama yapmak, bir ses alıp onun aradığınız şey olduğunu tespit etmek neredeyse imkânsıza yakın bir ihtimal taşıyor. Dolayısıyla enkaz parçası gözle görülüp gemiye çıkarılmadan hiçbir şey kesin değil" sözleri "Acaba bunca çaba boşuna mı" sorusunu akıllara getiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ses var görüntü yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN