Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üçüncü bölge de bağımsızlık ilan etti

Giriş Tarihi: 8.4.2014 11:51 Güncelleme Tarihi: 8.4.2014 11:53

Ukrayna'da Donetsk'in ardından bir kent daha Kiev yönetimiyle ipleri koparmaya hazırlanıyor. Bağımsızlığını ilan eden Harkov, Rusya'ya bağlanmak için referandum talep etti.

Ülkenin bir başka doğu kenti Harkov'dan da bağımsızlık talebi geldi. Göstericiler valilik binasını ele geçirdi, Harkov Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğunu ilan etti, eski Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in bunu onaylamasını istedi.

Ülkenin doğusundaki Lugansk'ta da Rus yanlıları sokaklardaydı. Kimliği belirsiz kişilerin güvenlik binasını ele geçirerek cephanelikteki silahları aldığı belirtildi. Harkiv'de ise göstericilerin hükümet binasını ele geçirdiği ancak güvenlik güçlerince dışarı çıkartıldıkları bildirildi.


Geçici Cumhurbaşkanı Turçinov, Rusya sınırındaki askeri tedbirlerin artırıldığını belirtti, Moskova'nın Kırım'da yapılanın aynısının ülkenin doğusunda da gerçekleştirmek istediğini vurguladı.

Turçinov, Rusya'nın 25 Mayıs'ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine engel olmayı amaçladığını savundu. Başbakan Yatsenyuk da, doğuda yaşanan olayların Rusya'nın Ukrayna'yı bölme ve bölgeye asker sokma planının bir parçası olduğunu öne sürdü.

Kaynak: CNN Türk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üçüncü bölge de bağımsızlık ilan etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN