Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna'dan 48 saatlik ültimatom

Ukrayna hükümeti ülkenin doğusunda 3 kentte ayrılıkçı eylem yapan Rusya yanlılarına müzakere masasına oturmaları için yarına kadar süre tanıdı

Giriş Tarihi: 10.4.2014
Ukrayna'nın doğusundaki Lugansk, Donetsk ve Harkiv kentlerinde Rusya yanlılarının Kırım'da olduğu gibi Kiev yönetiminden ayrılmak için başlattıkları olaylar sürüyor. Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, üç kentte pazar gününden bu yana kamu binalarını ele geçiren Rusya yanlılarına 48 saatlik ültimatom verdi. Avakov, göstericilerin siyasi çözüm için müzakerelere katılmamaları halinde 'güç kullanılacağını' söyledi. Pazardan bu yana 50'den fazla Ukraynalı yetkiliyi rehin tutan Rusya yanlısı göstericilerin ise birçok rehineyi serbest bıraktı. Öte yandan Ukrayna krizini çözmek için bu hafta sonu Ukrayna, Rusya, ABD ve Avrupa Birliği'nin katılımıyla dörtlü zirve gerçekleştirilecek. Batı'nın Ukrayna sınırına 40 bin asker yığmakla suçladığı Rusya'dan dün yapılan açıklamada ise Ukrayna'yı işgal edecekleri yönündeki endişelerin asılsız olduğu belirtildi.

TRANSDİNYESTER, MOLDAVA İLE İLİŞKİLERİNİ KESİYOR
Moldova'da bulunan Özerk Yönetim Transdinyester'in Cumhurbaşkanı Yevgeni Şevçuk, Moldava ile ilişkileri kesme önerisinde bulundu. Şevçuk, Çek Cumhuriyeti-Slovakya ve Norveç-İsveç gibi ülkelerin ayrılış süreçlerini örnek göstererek kendilerinin de Moldova'dan olaysız şekilde ayrılabileceklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'dan 48 saatlik ültimatom
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN