Son Osmanlı hanım sultanına son görev

Fransa'nın başkenti Paris'te vefat eden Sultan Abdülmecid'in torununun kızı Fevziye Osmanoğlu, son yolculuğuna uğurlandı.

Giriş Tarihi: 11.4.2014 17:09 Güncelleme Tarihi: 11.4.2014 17:26
Fevziye Osmanoğlu'nun cenazesi, Paris Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Thiais Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Paris Camisi'nde kılınan cenaze namazından önce düzenlenen törende, Fevziye Osmanloğlu'nun eşinin Mısırlı kuzeni Mira Dariban bir konuşma yaptı. Törene, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği Müsteşarı Ali Onaner ile Osmanlı hanedanının hayattaki bazı üyeleri katıldı.Hanedanın Paris'te yaşayan üyelerinden Bülent Osmanoğlu ve Kenize Murat ile Sultan Abdülmecid'in İsviçre'de yaşadığı belirtilen torunları, Selim Osmanoğlu, Nilüfer Sultan, Yusuf Mecit Kepeli cenaze törenine katılan isimler arasındaydı.

Sultan Abdülmecid'in tahta çıkmayan oğullarından Mehmet Burhanettin Efendinin oğlu İbrahim Tevfik Efendinin kızı olan Fevziye Osmanoğlu, 6 Aralık 1928'de doğmuştu. Fevziye Osmanoğlu, uzun yıllar Paris'teki UNESCO'da çalışmıştı.

PARİS'TE HÜZÜNLÜ BİR OSMANLI SULTANI

Yazar Hıfzı Topuz, iki gün önce Fransa'nın başkenti Paris'te ölen Osmanlı hanedanından Fevziye Osmanoğlu'nun yalnızlık ve hüzün içinde yaşadığını söyledi.

Topuz, AA'ya UNESCO'da uzun yıllar birlikte çalıştığı, yakın dostu Osmanoğlu'nun bilinmeyen yönlerini anlattı.

Sultan Abdülmecid'in torununun kızı olarak 6 Aralık 1928'de Paris'te sürgünde doğan Fevziye Sultan'ın Mısır Kralı Faruk'un akrabası Hayri Bey ile evlendiğini, ancak eşinin kısa bir süre sonra savaşta kaybolduğunu hatırlatan Topuz, Fevziye Sultan'ın bir daha evlenmediğini, çocuğunun da olmadığını söyledi.

Fevziye Sultan'ın yaşamının ''yalnızlık ve hüzün içinde'' geçtiğini belirten Topuz, ''Genç yaşta kaybettiği eşini bir daha hiç unutamadı, ne bir erkek arkadaşı oldu ne de evlendi'' dedi.

Annesi Hatice Sadiye'nin işadamı İslam Bey ile evlenmesinin ardından Mısır'dan doğduğu Paris'e döndüğünü anımsatan Topuz, Fevziye Sultan'ın Paris'te gazetecilik eğitimi gördüğünü kaydetti.

Osmanoğlu'nun 1962 ve 1990 yılları arasında UNESCO'nun enformasyon bölümünde çalıştığını belirten Topuz, Osmanoğlu'nun mütevazi ve kibar kişiliği ile çevresi ve meslek arkadaşlarından her zaman sevgi ve takdir gördüğünü ifade etti.

Fevziye Sultan'ı ''Cumhuriyete bağlı, modern ve çağdaş bir kadın'' olarak niteleyen Topuz, Sultan'ın çok şık ve zarif giyindiğini, en büyük hobisinin de arkadaşları ile bezik oynamak olduğunu söyledi.

Topuz, Alzheimer teşhisi konulan Fevziye Sultan ile son yıllarında baba tarafında kuzeni Mısırlı Mira Daridan'ın ilgilendiğini söyledi.

Sultan Abdülmecid'in tahta çıkmayan oğullarından Mehmet Burhanettin Efendi'nin oğlu İbrahim Tevfik Efendi'nin kızı olan Fevziye Osmanoğlu, iki gün önce yaşamını yitirmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son Osmanlı hanım sultanına son görev
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN