Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerikan gemilerine Rus uçaklarından taciz

İstanbul Boğazı'ndan dört gün önce geçerek Karadeniz'e açılan Amerikan destroyeri USS Donald Cook'u Rus savaş uçaklarının taciz ettiği öne sürüldü.

Giriş Tarihi: 14.4.2014 19:44 Güncelleme Tarihi: 14.4.2014 22:08
Pentagon Sözcüsü Steve Warren, haftasonu Karadeniz'de seyreden geminin üzerinden Su-24 tipi savaş uçaklarının alçak uçuş yaptığını açıkladı. Warren, 'provokatif ve profesyonellik dışı' bu hareketin iki ülke arasındaki askerî anlaşmalara aykırı olduğunu vurguladı. Rus savaş uçağının, ABD savaş gemisini 90 dakikadan uzun süre taciz ettiği ileri sürüldü. Cumartesi günü Rus savaş uçağının, USS Donald Cook destroyerine 900 metre mesafede, deniz seviyesinden 150 metre yükseklikte uçuş yaptığını bildirildi.

Pentagon, Rus jetlerinin Karadeniz'deki bir ABD gemisinin üzerinde alçak uçuş yaptığını ve Rusya'nın bu eylemini kınadıklarını açıkladı.

GEMİ ULUSLARARASI SULARDAYDI

Pentagon sözcüsü Albay Steve Warren, 10 Nisan'dan bu yana Karadeniz'de olan USS Donald Cook isimli geminin üzerinde, silahsız olduğu düşünülen Rus Su-24 uçaklarının alçak uçuş yaptığını açıkladı. Rusya'yı kınadıklarını belirten Warren, şöyle devam etti:

"Rusya'nın provokatif ve profesyonellikle bağdaşmayan davranışı, ulusal protokoller ve iki ülkenin orduları arasında geçmişte varılan anlaşmalara da aykırıdır."

Warren, Rus uçağının akçak uçuş yaptığı sırada Amerikan gemisinin uluslararası sularda olduğunu belirtti. Gemi şimdilerde Romanya'da bulunuyor.

Gemi Komutanı Scott A. Jones'tan bilgi aldıktan sonra basın toplantısı düzenleyen Basescu, bir soru üzerine "Ben Moskova'ya düşman değilim. Sadece uyguladığı politikaya karşıyım. Bölgedeki problemlere dair Rusya'ya sorumluluklarını hatırlatmak lazım." açıklamasını yaptı. Basescu, "Kırım bizim milli güvenliğimizi etkileyen bir durumdur. Moskova kızsa da, dostluğumuza bakıp gerçekleri görmezden gelemem. Dağlık Karabağ, Osetya, Abhazya, Transdinyester ve Kırım problemleriyle Rusya Karadeniz'de bir ateş çemberi oluşturdu." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerikan gemilerine Rus uçaklarından taciz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN