Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin, Obama ile görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna krizinin diplomatik yollardan çözümü konusunda işbirliğinin geliştirilmesini ele aldı.

Giriş Tarihi: 15.4.2014 10:14
Kremlin basın merkezinden yapılan açıklamada, liderlerin Ukrayna'nın güneydoğu bölgelerinde Kiev yönetiminin eylemcilere karşı operasyonu ele alındı. Putin, Donetsk, Lugansk, Harkov, Slavyansk ve diğer güneydoğu Ukrayna kentlerinde Kiev yönetiminin etnik Rus ve Rusça konuşan halkların çıkarlarına kulak tıkaması ya da isteksiz davranması nedeniyle olayların çıktığını söyledi.

Obama'ya çağrıda bulunan Rus lider, ABD'Nin güç kullanımı ve kan akmasını önlemek için mevcut imkanları en iyi şekilde kullanmasını istedi.

ABD Başkanı da Ukrayna'da yaşanan olayların arkasında Rusya'nın olduğuna yönelik iddiaları dile getirirken, Putin bu yöndeki spekülasyonların taraflı haberlerden kaynaklandığı savunması yaptı.

Rus lider, mevcut Ukrayna yönetiminin ana siyasi akımlar ve bölgelerin yer aldığı, vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinin garanti edildiği, federal yapı ve tarafsız bir statü oluşumu için gerekli adımları atması gerektiğini vurguladı.

Telefon görüşmesinde Rusya ve ABD liderleri, 17 Nisan 2014'de Cenevre'de Rusya, ABD, Avrupa Birliği ve Ukrayna'nın dahil olacağı dörtlü toplantı çerçevesinde diplomatik işbirliği alternatifini bulmak için çabalarını sürdürme kararı aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin, Obama ile görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN