Rusya'dan Montrö açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, Türkiye'nin Montrö Sözleşmesi'ni 78 yıldır olduğu gibi titizlikle uygulamaya devam edeceğini belirttiği açıklamasını tatmin edici bulduklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 15.4.2014 10:51 Güncelleme Tarihi: 15.4.2014 10:53
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lukaşeviç, Türkiye'nin Montrö Sözleşmesi'nin uygulamasına yönelik bir soruya Rusya Dışişleri Bakanlığı internet sitesi üzerinden cevap verdi.

Lukaşeviç, Türkiye tarafından Karadeniz'e sahili olan ülkelerin güvenliğine önemli katkı sağlayan Montrö Sözleşmesi'ne ilişkin yapılan açıklamayı hatırlatarak, açıklamanın kendileri tarafından tatmin edici bulunduğunu belirtti.

Türk Dışişleri Bakanlığı, 12 Nisan'da yaptığı açıklamada, Montrö Sözleşmesi'nin 78 yıldır olduğu gibi titizlikle uygulanmaya devam edildiğini belirtmişti. Açıklamada, Rusya'nın bu konuyu ısrarla gündemde tutmasını yadırgadığı ifade edilmişti.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Sözleşmenin teknik nitelikteki hükümlerinin basın yoluyla tartışma malzemesi haline getirilmesinin başta Karadeniz'e sahildar ve Montrö'ye taraf olan devletler gelmek üzere, kimseye bir faydası olmayacağı değerlendirilmektedir" denilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan Montrö açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN