Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir bölge daha bağımsızlığını istiyor

Giriş Tarihi: 16.4.2014 17:48

Moldova'nın Rusya yanlısı ayrılıkçı bölgesi Transdinyester Moskova'dan bağımsızlığını tanımasını istedi. Ukrayna'nın doğu ve güney bölgelerindeki ayaklanmalar ise Moldova sınırına kadar dayanmış durumda.

İtar-Tass'ın haberine göre Transdinyester Yüksek Konseyi, bağımsızlıklarının tanınması ile ilgili resmi başvuruyu Rusya parlamentosu alt kanadı Duma, üst kanadı Federasyon Konseyi ve Kremlin'e iletti.

Transdinyester Yüksek Konseyi yaptığı açıklamada, kararın 2006'da yapılan referandum çerçevesinde alındığı belirtildi. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Moldova içerisinde kalan Transdinyester'de yapılan referandumda halkın yüzde 97'si bağımsızlığı ve Rusya ile birleşmeyi desteklemişti.

Moldova'nın ayrılıkçı bölgesi daha önce de Rusya'ya tanınma başvurusunda bulunmuş, ancak olumlu cevap alamamıştı. Transdinyester yeni başvurusunda Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını örnek gösteriyor.

Transdinyester Yüksek Konseyi Başkanı Mihail Burla başkanlığındaki bir grup milletvekilinin yarın Moskova'yı ziyaret etmesi bekleniyor. Burada Rusya Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkin ile görüşmeyi planlıyorlar.

Bölge milletvekili Vıçıslav Tobuh, 'Transdinyester'in durumu yasal olarak Kırım'dan farklı değil. Kırım'ın Rusya ile birleşme senaryosu aynıyla uygulanabilir.' dedi.

Ukrayna sınırında yer alan Transdinyester 1990'da bağımsızlığını ilan etmiş, Gürcistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya tanımıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir bölge daha bağımsızlığını istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN