Telekulak deşifresi Pulitzer getirdi

Giriş Tarihi: 16.4.2014

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) eski çalışanı Snowden'in sızdırdığı gizli belgeleri yayımlayan Guardian ve Washington Post gazeteleri, Pulitzer'in "Kamu Hizmeti" ödülünü aldı

ABD'nin en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen ve bu yıl 98'incisi verilen Pulitzer Ödülleri'ni kazananlar açıklandı. "Pulitzer Gazetecilik, Edebiyat, Drama ve Müzik Ödülleri'ne hak kazananlar, New York'ta Columbia Üniversitesi'nin Gazetecilik Okulu'nda yapılan basın toplantısında, organizasyonun yöneticisi Sig Gissler tarafından duyuruldu.

HALKA YARDIMCI OLDU

Pulitzer'in en önemli ödülü olarak kabul edilen "Kamu Hizmeti" dalındaki ödülü, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) eski çalışanı Edward Snowden'in basına sızdırdığı gizli belgeleri yayımlayan İngiliz Guardian ve ABD'li Washington Post gazeteleri aldı. Guardian ve Washington Post böylece ilk Snowden belgelerini yayımlamalarından 10 ay sonra Pulitzer'e layık görüldü. Pulitzer komitesi Guardian gazetesinin haberleriyle, "NSA tarafından yapılan geniş kapsamlı gizli dinleme ve takiplerin ortaya çıkarılması sayesinde hükümet ile halk arasındaki güvenlik ve özel hayat ilişkisinin tartışmaya açılmasına yardımcı olduğunu" söyledi. Guardian Genel Yayın Yönetmeni Alan Rusbridger de "Gazeteciliğimizin Pulitzer tarafından onaylanması bizim için büyük onur" açıklamasını yaptı. Komite internet sitesinden, Washington Post gazetesindeki NSA haberleri için de "Gizli izlemelerin ortaya çıkarılması halkın ulusal güvenlik konusunun ulaştığı boyutu anlamasına yardımcı oldu" denildi.

BAŞBAKAN'I DİNLEDİ

Edward Snowden tarafından sızdırılan ve Guardian ile Washington Post gazetelerinde yayımlanan belgelerde NSA'nın yasadışı yollarla dünya genelinde milyonlarca kişinin cep telefonu görüşmelerini ve e-mail yazışmalarını takip ettiği ortaya çıkmıştı. Hatta NSA'nın aralarında Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de bulunduğu çok sayıda liderin cep telefonlarını dinlediği ifşa olmuştu. 2014 Pulitzer Ödülleri'nde Sıcak Gelişme Haberciliği kategorisinde kazanan, Boston Maratonu'ndaki patlamayı takip eden Boston Globe çalışanları oldu. New York Times'tan Boston saldırısı sonrasında yaralananların tedavi süreci hakkında çektiği karelerle Josh Haner, aynı gazeteden Tyler Hicks ise Kenya'daki alışveriş merkezi baskınında çektiği karelerle fotoğraf dalında Pulitzer'e layık görüldü. Uluslararası yayıncılık ödülü ise Reuters haber ajansından Jason Szep ve Andrew R.C. Marshall'a, Myanmar'da ayrımcılığa uğrayan Müslümanlar hakkındaki haberlerinden dolayı verildi. DIŞ HABERLER

Snowden, kazanan gazeteleri kutladı
Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden, sızdırdığı belgeleri yayımlayan Washington Post ve Guardian gazetelerine verilen kamu hizmeti dalında Pulitzer Ödülü'nün eylemlerini "haklı çıkardığını" söyledi. Sızdırdığı belgelerle ilgili haber yapan gazetecilerin tehdit edildiğine ve haber yapmamaları için baskı yapıldığına dikkati çeken Snowden, "Tüm bunlara karşın çabaları, daha iyi bir gelecek ve daha sorumlu bir demokrasi sağladı" ifadesini kullandı. ABD'de "casuslukla" suçlandığı için Rusya'ya iltica eden Snowden iki gazeteyi de tebrik etti.

Wikileaks'e sızdıran askere 'af' yok
Wikileaks sitesine ABD'ye ait 700 binden fazla gizli belge sızdırdığı için 35 yıl hapis cezası alan eski ABD askeri Bradley Manning'in yaptığı özel af başvurusunun reddedildiği ortaya çıktı. Avukatlarının "Müvekkilimiz, ABD'ye ait çok gizli belgeleri deşifre etmedi. Üstelik kesilen ceza da çok fazla" şeklinde yaptığı af başvurusunun Tümgeneral Jeffrey Buchanan tarafından reddedildiği açıklandı. Manning'in ayrıca kendini kadın gibi hissettiği için adının artık Chelsea olarak değiştirilmesi için de yasal başvuru yaptığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telekulak deşifresi Pulitzer getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN