Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna paramparça

Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlılarının başlattığı ayaklanma kent kent yayılıyor. Kiev hükümeti de ayaklanmalara karşı terörle mücadele operasyonu yürütüyor

Giriş Tarihi: 16.4.2014
Ukrayna krizine çözüm aramak için, yarın Cenevre'de düzenlenecek dörtlü (ABDAB- Rusya-Ukrayna) zirvesi öncesi, ülkede federasyon isteyen Rusya yanlılarının iki hafta önce başlayan ayaklanmaları Ukrayna'nın doğusu ve güneyine yayıldı. AB yanlısı Kiev hükümeti bölgede büyük bir "terörle mücadele operasyonu" başlattı. Kiev hükümetinin "İşgal ettiğiniz yerlerden çıkın" çağrısına aldırış etmeyen Rusya yanlıları pazartesi günü ülke nüfusunun yüzde 10'unu oluşturan Donetsk'e bağlı Slovyansk'ta bir askeri havaalanı ile Horlivka'da bir polis merkezini ele geçirdi. Horlivka'nın ayrılıkçıların en çok binayı ele geçirdiği kent olduğu belirtiliyor. Ayrılıkçı militan grubunun lideri Aleksander Sapunov polis merkezinde basın toplantısı düzenleyerek yerel gönüllülerden oluşan halk meşru müdafaa gücünün kurulduğunu söyledi. Ukrayna geçici Cumhurbaşkanı Oleksandr Turçinov dün terörle mücadele operasyonunun başladığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından haftasonu işgal edilen Slovyansk girişinde 10 tank ve 10 askeri araç görüntülendi. Rus İnterfax haber ajansı, Ukrayna hükümetinin Rus yanlılarına karşı operasyon başlattığını, çıkan çatışmalarda 11 kişinin öldüğünü ileri sürdü. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ise operasyona itiraz edip Kiev'deki gayri meşru yöneticilerin ayaklanmasıyla elde ettikleri iktidarlarının aynı şekilde bir tepkiyle karşı karşıya olduğunu öne sürerek, "Ülke iç savaşın eşiğinde. Bu çok üzücü" dedi. Türkiye de yaptığı açıklama ile gelişmelerin derin kaygıyla izlendiğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın siyasal geleceğine ilişkin görüşlerin demokratik yollarla ifade edilmesi ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini bildirdi.

Karadeniz'de alçak uçuş krizi
ABD Savunma Bakanlığı, bir Rus savaş uçağının geçen cumartesi Karadeniz'deki gemilerinin üzerinde 12 kez alçak uçuş yapmasını kınayarak, "Rusya'nın bu provokatif eylemi, ordularımız arasındaki profesyonel etkileşime dair geçmişteki anlaşmalara aykırı" dedi. USS Donald Cook isimli ABD savaş gemisinin şu anda Romanya'daki bir limanda olduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna paramparça
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN