Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin’den flaş açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ''Direkt Hat'' programında halkın karşısına çıkarak Ukrayna krizine dair soruları yanıtlamaya başladı.

Giriş Tarihi: 17.4.2014 14:37 Güncelleme Tarihi: 17.4.2014 17:15
Vladimir Putin, Ukrayna hükümetinin suçsuz insanlara karşı silahlı eylemlerde bulunarak yeni bir suç işlediğini söyledi.

'HALKA KARŞI TANK KULLANIYORLAR'

Putin, "Yaşananları anlamak ve halka diyaloga geçmek yerine, daha fazla güç kullanmaya başladılar ve olayı halka karşı tank kullanmaya kadar götürdüler" dedi.

Batının ve Kiev'in Ukrayna'nın doğusunda Rus askeri birliklerinin bulunduğu iddialarını da reddeden Putin, bunun yalan haber olduğunu ifade etti. Putin, "Bunların hepsi yalan. Ukrayna'nın doğusunda hiçbir Rus askeri birliği yok. Ne özel birlik, ne de askeri eğitmenler var. Onların hepsi bölge yerlisi" diye konuştu

SİVASTOPOL'DEN CANLI BAĞLANTI

Sivastopol halkı da ilk olarak canlı bağlantıyla Putin'e soru yöneltti. Sivastopol'dan gelen Karadeniz Filosu'nun kaderinin ne olacağını sorusuna karşılık Putin, "Kırım'ın bu potansiyelini sürekli büyüteceğiz. Sivastopol Rusya'nın Deniz Kuvvetleri'nin ana şehri. İşte bu yüzden bu potansiyeli geliştireceğiz. Savunma Bakanlığı şimdiden Kırım'ın bir tersanesine 5 milyar rublelik sipariş verdi" diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in "Direk Hat'' canlı programında gelen sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

"RUSYA KIRIM'A KARŞI ASKERİ EYLEMLERDE BULUNMADI"

"Rusya hiçbir zaman Kırım'da askeri eylemlerde bulunmadı, hiçbir zaman! Tam tersi, biz Ukrayna ile devletlerarası ilişkilerimizi şu andaki jeopolitik durumlara göre kurmak istedik. Biz her zaman Ukrayna'da yaşayan Rusların, Rusça konuşan halkın uygun şartlarda yaşamalarını istedik. Rusya hiçbir zaman Kırım'da Silahlı Kuvvetleri'ni kullanarak bir şey elde etmeyi amaçlamadı. Rusya sadece Kırım halkının güvenli bir şekilde seçimini yapmasını istedi. Yanukoviç, elinden geldiğince görevini yerine getirmeye çalıştı.

Ukrayna halkı, Kırım'ın seçimine saygı duymalı. Birbirimize saygıyla yaklaşıyorsak, birbirimizin seçme hakkına da saygılı olmalıyız. Ukrayna'da yaşayan insanlar Kırım halkının seçimine saygı duymalılar. Rusya ve Ukrayna'nın devletlerarası ilişkilerinin çerçevesinde karşılıklı anlayışı bulacağımıza eminim."

SNOWDEN'DAN PUTİN'E SÜRPRİZ SORU

Programın sürpriz konusu ise CIA eski çalışanı Edward Snowden oldu.

Programın sürpriz konuğu ise, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın dinleme ve izleme programını basına sızdıran CIA eski çalışanı Edward Snowden oldu.

Rusya'nın siyasi sığınma tanıdığı Snowden, Putin'e sorusunu video konferans yöntemiyle iletti. Snowden, Putin'e, "Rus devleti milyonlarca insanın iletişim bilgilerini kaydediyor mu?" sorusunu yöneltti.

Putin soruya cevap vermeden önce bir hatırlatmada bulunarak şunları söyledi: "Sayın Snowden, sen eski bir ajansın, bende öyle. Onun için bu soruya profesyonellerin anlayacağı dilden cevap vereceğim. Rusya telefon görüşmelerini ve internet bilgilerini kaydetmek için belirli araçlar kullanmakta. Ancak bu sadece bir mahkeme kararıyla olabilir. ABD'deki gibi bir durum bizim ülkemizde olmaz. Rusya'da gizli bir dinleme ve izleme programı uygulanmıyor."

ABD İSTİHBARATINA SUÇLAMA

Putin, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun gizli dinleme ve izleme programının istihbarat örgütlerine olan güveni zedelediğini iddia etti.

DÖRTLÜ UKRAYNA GÖRÜŞMESİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cenevre'deki Dörtlü Ukrayna görüşmesinin göstermelik olmaması gerektiğini belirterek, "Bu toplantıdan bir sonuç alınmalı" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin’den flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN