Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ümitler tükendi

Güney Kore'de sulara gömülen feribotta canlı bulma umutları tükendi. Son iddia ise kaza anında dümeni üçüncü kaptanın kullandığı ve faciaya da onun yol açtığı...

Giriş Tarihi: 19.4.2014
Güney Kore'de geçen çarşamba yaşanan feribot faciasının ardından geminin enkazındakilere canlı olarak ulaşma umutları tükendi. Ancak 325'i okul gezisine katılan lise öğrencisi olmak üzere 475 yolcu ve mürettebatın bulunduğu feribotun enkazındaki çalışmalar devam ediyor. 30 metre derindeki geminin içine dalgıçlar suyun bulanıklığı nedeniyle giremiyor. 500 dalgıcın olay yerinde bulunduğunu belirten yetkililer, çalışmaların sualtı robotlarıyla devam edeceğini duyurdu. Ülkenin güneyindeki Incheon kentinden turistik Jeju Adası'na giden Sewol adlı feribottan 179 kişi sağ kurtarılmıştı. Dün ulaşılan cesetlerin ardından da ölü sayısı 28'e çıktı. 268 kişi ise hâlâ geminin enkazında...

KURTULDU, KENDİNİ ASTI

Faciadan sağ kurtulanlar da travmadan nasibini alıyor. Gemiden kurtulan lise müdürü yardımcısı dün intihar etti. İsmi açıklanmayan müdür yardımcısının, kurtarıldıktan sonra getirildiği Jindo Adası'ndaki bir ağaca kendini astığı öğrenildi.
Bir başka ilginç gelişme ise facia sırasında dev gemiyi üçüncü kaptanın kullandığının ortaya çıkması. Savcı Park Jae-Eok, "Kaza sırasında kaptan dümende değil, arka taraftaydı" dedi ama kaptanın tam olarak nerede bulunduğu konusunda detay vermedi.
Feribotun neden battığı ise hâlâ bilinmiyor. Feribotun, su altındaki bir kayaya çarpmış olabileceği düşünülüyor. Geminin enkazının sudan çıkarılması için bölgeye 3 yüzen vinç getirildi. Ancak yetkililer, geminin içinde canlı kalmadığının kesinleşmesinin ardından enkazı çıkarmaya başlayacaklarını duyurdu. Denizcilik Bakanlığı'nın gemi izleme datalarına göre, Sewol gemisi, ilk yardım sinyalini göndermeden kısa bir süre önce keskin bir dönüş yaptı. Geminin kaza sırasında üçüncü kaptan tarafından kullanıldığına dikkat çeken bazı uzmanlar, keskin dönüş nedeniyle içinde 150 araç bulunan ve 6 bin 325 ton ağırlığında olan geminin denge kaybedip hızla batmaya başlamış olabileceğini düşünüyor. Diğer uzmanlar da keskin dönüş nedeniyle geminin su altındaki kayalıklara çarpıp batmaya başlayabileceğini savundu. Hakkında soruşturma başlatılan ve gözaltına alınan geminin kaptanı Lee Joon-Seok'ın da gemiyi ilk terk edenlerden olduğu ortaya çıkmıştı.

KAÇAN KAPTANA GÖZALTI
Gemideki 40'tan fazla filikadan sadece ikisinin tahliyede kullanılması ve kaptan Lee Joon- Seok'un (68) da bunlardan biri ile kaçması, çocuklarından umutlu haber bekleyen anne babaların öfkesini artırdı. Kazada oğlu kaybolan baba Lee Yong-Gi, "Yetkililer çok yetersiz kaldı" diye konuştu. Bir diğer baba da "Yetkililer yalan söylüyor. Geminin etrafında yüzlerce kurtarma ekibi olduğundan bahsediyor. Ama kendi çabaları ile kaza yerine gidenler, geminin etrafında çok az tekne olduğunu gördü" dedi. Kazada kusurlu oldukları belirlenen ve haklarında yakalama emri çıkarılan kaptan Seok ile iki mürettebatı gözaltına alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ümitler tükendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN