Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hersh'ün iddialarına bir yalanlama daha

Amerikalı gazeteci Seymour Hersh'ün, Suriye'de geçen yıl 21 Ağustos'ta düzenlenen kimyasal saldırının arkasında Türkiye'nin olduğuna yönelik iddiaları, İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan makaleyle yalanlandı.

Giriş Tarihi: 22.4.2014 20:16
Eliot Higgins ve Dan Kaszeta tarafından kaleme alınan "Türkiye'nin Suriye'deki kimyasal saldırıya bulaşmadığı net" başlıyla Guardian'ın internet sitesinde yer alan makalede, "Hersh'ün iddialarına rağmen biz, roketlerin Suriye hükümeti tarafından ve hükümetin kontrolündeki toprakların menzilinde kullanıldığını açıkça görüyoruz" ifadelerine yer verildi.

Hersh'ün söz konusu makalesinde birçok eksikliğin olduğunu belirten gazeteciler, bu eksikliklerin makalenin ve kaynakların güvenirliğinde soru işareti oluşturduğuna dikkati çekti.

Hersh'ün makalesinde "yaşananları daha iyi anlamak için kilit önem taşıyan Suriye'de 21 Ağustos tarihinde kullanılan gazın mühimmatından hiç bahsetmemeyi" tercih ettiğine dikkat çekildi. Hersh'ün verdiği bir röportajda (Democracy Now) "silahların ev yapımı olduğunu ve Suriye'deki askeri cephaneliklerde üretilmediğini" ileri sürdüğüne değinilerek, "Bu iddiaların her ikisi de yanlış" değerlendirmesinde bulunuldu.

"SALDIRIDA KULLANILAN ROKET SOVYET DÖNEMİNE AİT"

Guardian'da yayınlanan makalede, geçen yıl 21 Ağustos tarihinde kulllanılan maddedin sarin gazı ile ilişkili olduğunun Birleşmiş Milletler (BM) Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) raporlarında yer aldığı, saldırıda kullanılan roketin Sovyet dönemine ait ve "kesinlikle ev yapımı" olmayan "M14 140mm" tipi bir roket olduğu vurgulandı.

Yazıda, saldırı sonrası muhalif güçler tarafından yayınlanan çeşitli fotoğraf ve video görüntülerinde yer alan "Volcano" füzesinin, Hersh'ün iddialarının aksine Suriye ordusu tarafından bir yılı aşkın süredir yoğun bir biçimde kullanıldığı ve "ev yapımı" olmadıklarının açıkça görüldüğüne dikkat çekildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hersh'ün iddialarına bir yalanlama daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN