Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gabo'ya sarı güllerle veda

Meksika'da geçtiğimiz hafta 87 yaşında hayata veda eden İspanyol dilinin en büyük yazarlarından Gabriel Garcia Marquez, en sevdiği çiçek olan sarı güllerle uğurlandı

Giriş Tarihi: 23.4.2014
Meksika'da geçen hafta 87 yaşında ölen Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez için başkent Meksiko'da anma töreni düzenledi. Binlerce kişi, İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Marquez'e son bir kez veda etmek için Güzel Sanatlar Sarayı'na akın etti. Marquez'in ünlü romanı "Yüzyıllık Yalnızlık"ta adı geçen hayali Macando kenti için ilham kaynağı olan ve yazarın hayata gözlerini Kolombiya'daki Aracataca kasabasında da sembolik bir cenaze töreni düzenlendi. Marquez'in bedeni geçen hafta sadece yakınlarının bulunduğu özel bir törenle yakılmış, küllerin Kolombiya ve Meksika arasında paylaştırılacağı bildirilmişti. Törene katılan binlerce seveni, Marquez'in küllerinin konulduğu ve sarı güllerle donatılan kaidenin önüne gelerek, "Gabo" lakaplı yazara son kez saygısını gösterdi.

SARI GÜLLER, KELEBEKLER
İspanyol dilinin en önemli temsilcilerin biri olarak kabul edilen Marquez'in cenaze törenindeki alan yazarın çok sevdiği sarı güllerle donatıldı. Kağıttan yapılmış binlerce sarı kelebeğin uçuşturulduğu törende duygu yüklü anlar yaşandı. Marquez'in çok sevdiği Macar besteci Bela Bartok ile İtalyan besteci Giovanni Bottesini'nin eserlerinin çalındığı törenin sonunda "Gabo"nun hayranları "Yüzyıllık Yalnızlık" romanına atfen törende sarı kelebekleri havaya savurdu. 1928'de Kolombiya'nın kuzeyindeki yoksul Aracataca bölgesinde doğan ve büyükannesinin yanında büyüyen Marquez, en büyük esin kaynağı olarak gördüğü büyükannesi ile çocukluk yıllarında yaşadığı anıları kitaplarında işlemişti. Sarı kelebeklere olan tutkusu da kendisini büyüten büyükannesiyle yaşadığı bir anıda saklıydı. Bir gün büyükannesi sarı bir kelebeği ezdiği sırada söylediği "Bir insan doğduğunda bir de kelebek görünür" sözleri hafızasında büyük bir yer edinmişti. "Yüzyıllık Yalnızlık" romanının kahramanlarından biri olan ve Renata Remedios'a âşık olan Mauricio Babilonia gittiği her yere sarı kelebekleri götürüyordu.

FİDEL CASTRO'NUN ARKADAŞIYDI

Küba devrimi sırasında Havana'da gazeteci olarak çalışan Marquez, Küba Devrim Lideri Fidel Castro ile arkadaş oldu. Ancak Marquez'in siyasi görüşleri, yıllarca ABD'den izin alamamasına neden oldu. Marquez, 1981'de Kolombiya Hükümeti'nin kendisini ayrılıkçı gerillaları desteklemekle suçlaması üzerine Meksika'ya taşındı. Daha sonra Kolombiya tarafından kendisine yapılan büyükelçilik ve devlet başkanlığı adaylığı tekliflerini reddetti. Ancak Kolombiya hükümeti ile ülkenin en büyük gerilla hareketi Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri arasında görüşmeler yapılmasına aracılık etti. 80'li yaşlarının başında belleğini yitirmeye başlayan Marquez, yaşamının son zamanlarında sevenlerinin karşısına çıkmamaya başlamıştı. Marquez 1958'de çocukluk aşkı Mercedes Barcha ile evlenmiş ve iki çocuk sahibi olmuştu. Marquez'in kitapları 40 farklı dillere çevrilerek 50 milyondan fazla satış rakamına ulaşmıştı

EN SEVDİĞİ ŞARKILARI ÇALDILAR
Gabriel Garcia Marquez'in küllerinin bulunduğu kutu, 56 yılını paylaştığı eşi Mercedes Barcha ile oğulları Gonzalo ve Rodrigo tarafından Güzel Sanatlar Sarayı'nın lobisindeki siyah kaideye yerleştirildi. Kabın önüne ise ünlü yazarın en sevdiği çiçek olan sarı bir gül yerleştirildi. Hayranları, "Yüzyıllık Yalnızlık" romanına atfen törende sarı kelebekleri havaya savurdu. Kolombiya'dan gelen bir vallenato grubu ünlü yazarın en sevdiği şarkıları çaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gabo'ya sarı güllerle veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN