Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çubuk arası diplomasi

Japon Başbakan Abe'nin Tokyo'da sushi restoranına götürdüğü ABD Başkanı Obama diplomaside denge sınavı verdi

Giriş Tarihi: 25.4.2014
ABD Başkanı Barack Obama, Japonya, Güney Kore, Malezya ve Filipinler'i kapsayan bir haftalık gezisi öncesi çantasına Çin-Japonya arasındaki adalar krizi, G.Kore- K.Kore ilişkileri, Filipinler ve Malezya'yla yapılacak askeri anlaşmalar gibi önemli dosyaları koydu. Obama bölgedeki siyasi gerilimler nedeniyle ne şiş yansın ne kebab misali dengeli bir siyaset izlemesi gerekiyordu. Tokyo'ya adım atar atmaz Japonya Başbakanı Shinzo Abe tarafından arka sokaklarından birindeki küçük ancak 3 Michelin yıldızlı şef Jiro Ono'nun sahibi olduğu ünlü bir mekâna sushi yemeye götürülünce magazin basını önünde önemli bir denge sınavı da verdi. İşte Obama'nın dün Japon imparatoru Akihito'yu ziyaretiyle devam eden Japonya gezisinden ilgi çeken notlar:

YARIM SET SUSHİ ALDI:
Obama ve Shinzo Abe'nin kravatsız olarak gittikleri restoranda her müşteriye birer birer olmak üzere 20 sushi servis ediliyor. Ancak Obama yemek çubuğuyla sadece 10 sushi yiyebildi. Abe, Obama'ya Japon içkisi sakeyi elleriyle ikram etti. Obama'nın yemekte daha önce Japonya'yı ziyaret eden ABD başkanlarına kıyasla daha mesafeli davrandığı yorumları yapıldı.

87 YAŞINDAKİ EFSANE ŞEF:
Giriş katındaki Sukiyabashi Jiro sushi restoranının 87 yaşındaki şefi Jiro Ono yaşayan efsane gibi. Ustalığı belgesele konu olan şef oğullarını da yetiştiriyor. Kendine has kuralları da var usta şefin. Kişi başı 300 euro fiyatlı sushi setlerini bekletmek yasak. Müşteri birer birer servis edilen her sushiyi 3 saniye içinde yemek zorunda. Rezervasyonda aylar önce yapılmak zorunda.

İMPARATOR ÖNÜNDE BU KEZ EĞİLMEDİ:
Başkan Obama 2011'de Japon imparatoru Akihito'yu ziyaretinde kurallar gereği 90 derece eğilerek selam verince ABD'deki Cumhuriyetçi kanat tarafından 'ülkesini küçük düşürdü' eleştirilerini hedefi olmuştu. Obama dün sabah Japon imparatoru Akihito ve eşiyle yaptığı buluşmada bu kez temkinli davrandı. Birkaç derece eğilerek selamını verdi.

İMPARATORİÇE İLE FISIR FISIR :
Obama, Japon İmparatoru Akihito'ya ikilinin son buluşmasından bu yana kendi saçlarının beyazladığını söyleyerek espri yaparken 81 yaşındaki Akihito "Eee senin işin çok zor" deyince İmparatoriçe Michiko kendini tutamayarak gülmeye başladı. Obama dün Imperial Palace'da İmparator Akihito'nun onuruna verdiği yemekte de yanında oturan İmparatoriçe Michiko'yu anlattıklarıyla güldürdü.

FIRST LADY'SİZ ZİYARET:
Obama'nın 18 yıl sonra abd tarafından Japonya'ya yapılan ilk devlet ziyaretinde aralarının bozuk olduğu iddia edilen eşi Michelle Obama'yı getirmemesi Japon basını tarafından "Amerikan tarzı seyahat biçimi" olarak yorumlansa da batı basını 'başkanla eşi arasında hala soğukluk var' dedikodularına yer verdi.

ROBOTLA TOP OYNADI:
Obama, sarayda onuruna verilen yemek öncesi Bilim ve Buluş Müzesi'ni gezdi. Orada kendisini "Hoşgeldiniz Başkan" diye karşılayan robot Asimo'nun kendisine attığı topu durdurup vuran Obama sportifliğini de kanıtlamış oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çubuk arası diplomasi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN