Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hac'da MERS korkusu

Suudi Arabistan'da develerden bulaştığı tespit edilen corona virüsünün yol açtığı MERS hastalığından ölümler artınca hac organizasyonlarında salgın başlaması endişesi doğdu

Giriş Tarihi: 27.4.2014
Suudi Arabistan'da ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu SARS'ın bir türevi olarak 2012'den bu yana görülen Corona virüsü kaynaklı MERS hastalığı vakalarının son dönemde belirgin bir şekilde artması yaklaşan hac mevsimi nedeniyle endişeleri artırdı. Pek çok ülke deve ve keçilerden bulaştığı yönünde bulgular olan virüsün insandan insana bulaşarak hızla yayılması korkusu nedeniyle bu yıl hac turlarını iptal etmeye hazırlanıyor. Son açıklanan rakamlara göre geçen ay 14 kişide corona virüsü tespit edilirken salgının son iki yıldaki en büyük sıçramasını bu şekilde yaptığı belirtildi. 14 vakadan 5'i ölümle sonuçlanırken ülke genelinde şimdiye kadar virüsün tespit edildiği 275 hastadan 86'sı hayatını kaybetti.

HENÜZ AŞISI VEYA İLAÇ TEDAVİSİ YOK

Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin korkusu haline gelen corona virüsü kaynaklı MERS, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaştığı belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı henüz koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hac'da MERS korkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN