Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin-Obama hattı koptu

Ukrayna krizinde ipler kopma noktasına geldi. G-7 ülkeleri Rusya'ya ek yaptırım kararı aldı. Putin ise Obama ile telefon trafiğini durdurdu

Giriş Tarihi: 27.4.2014
Ukrayna krizine bir türlü çözüm bulunamaması ABD ile Rusya arasındaki hatların kopmasına neden oldu. Haftalardır Ukrayna'nın doğusundaki kamu binalarını işgal eden Rusya yanlılarının arkasında Moskova yönetiminin olduğunu savunan Batı, yeni yaptırım kararları aldı. G-7 (ABD, İngiltere, Almanya, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya) ülkelerinin aldığı ek yaptırım kararları Beyaz Saray tarafından duyuruldu. Açıklamada "Rusya, Cenevre'deki anlaşmayı destekleme yönünde hiçbir somut eylemde bulunmadı. Rusya'nın desteklediği ayrılıkçıların Ukrayna'yı karıştırmak adına sürdürdükleri girişimlerden duyduğumuz kaygıyı belirtmek noktasında birleşiyoruz" denildi. Ancak yaptırımların detayları hakkında bilgi verilmedi. ABD basını deyatların pazartesi gününe kadar netleşeceğini yazdı ve yaptırımların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın olan zengin işadamlarını hedef alacağı belirtildi. Rusya, Batı'nın iddialarının aksine Ukrayna'nın doğusundaki eylemcilerle ilgisinin olmadığını savunuyor. Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinden bu yana sıkça telefonla görüşen ABD Başkanı Barack Obama ile Putin arasındaki diplomasinin ise durduğu ortaya çıktı. Son yaptırım hazırlıklarından sonra Putin'in Beyaz Saray ile görüşmeyi kestiği ileri sürüldü. ABD merkezli Daily Beast sitesinin özel haberine göre Putin ve Obama, krizin başlamasından bu yana mart ayında 3 ve bu ay da 1 direkt görüşme yaptı. Ancak Putin'e yakın kaynaklara dayandırılan haberde, Putin artık Obama ile görüşmeyi keserken Kremlin'in üst düzey isimleri de Beyaz Saray'daki muhatapları ile direkt diplomasiyi bitirdi. Örneğin ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın Rus mevkidaşı Sergey Şoygu'ya ulaşmaya çalıştığı, fakat Rusların "Sizi geri arayacağız" demesine rağmen iletişime geçmedikleri kaydedildi. Haberde Kremlin- Beyaz Saray arasındaki diplomasinin "şimdilik" kesildiği belirtildi.

'YANDAŞLARIMIZI BIRAKIN, NATO AJANLARINI ALIN'
Ukrayna 'nın doğusunda Rusya yanlılarının kamu binalarını işgali devam ediyor. Ukrayna ordusunun yürüttüğü operasyonlarda dün sıcak çatışmalar yaşanmadı. Rusya yanlıları ise önceki gün alıkoydukları Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemci heyetini serbest bırakmayacaklarını açıkladı. Eylemciler, "Ukrayna tutukladığı yandaşlarımızı serbest bırakırsa biz de NATO ajanlarını bırakacağız" derken, AGİT heyetinde 13 kişinin olduğu tahmin ediliyor.

RUS UÇAKLARI UKRAYNA'DA
Rus savaş uçaklarının, önceki gün 24 saatte birkaç kez Ukrayna hava sahasına girdiği bildirildi. ABD'li savunma yetkilileri, Rusya'nın hava ihlalini bölgede artan tansiyonu provoke eden bir gelişme olarak niteledi. Savaş uçaklarının, Ukrayna hava sahasına giriş nedeni için Ukrayna radarını test etme ya da güç gösterisi amacı taşıdığı yorumları yapıldı. Rusya iddiaları reddetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin-Obama hattı koptu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN