Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk dostu Papa'ya "azizlik" unvanı

Vatikan'da dün düzenlenen törende, "Türk Papa" olarak da bilinen Papa 23'üncü Jean ve Papa 2'nci Jean Paul'e "azizlik mertebesi" verildi. Tarihi törene 800 bin kişi katıldı

Giriş Tarihi: 28.4.2014
Katolik dünyasının merkezi Vatikan, dün ilklerin yaşandığı tarihi bir törene ev sahipliği yaptı. Papa Francis, selefi Papa 16'ncı Benedikt'in de katıldığı törende Papa 23'üncü Jean ve Papa 2'nci Jean Paul'ü aziz ilan etti. Törene katılmak için Vatikan'a akın eden 500 bin kişi Aziz Petrus Meydanı'nı hınca hınç doldururken, 300 bin kişi de töreni çevre sokaklarda kurulan dev ekranlardan takip etti. Tarihi törene 98 ülkeden üst düzey temsilciler katıldı. Kilise, iki bin yıllık tarihinde ilk kez, hala hayatta olan iki Papa'nın birlikte yönettiği bir törene ve 2 kutsal lidere aynı gün "azizlik mertebesi" verilmesine şahit oldu. Dünkü tören halk tarafından da "4 Papa Günü" olarak anıldı. Yüzbinlere seslenen Papa Francis, "23'üncü Jean ve 2'nci Jean Paul'u aziz ilan ediyoruz ve onları azizlerin arasına kaydediyoruz. Tüm kiliseler onlara hürmet etmelidir" ifadelerini kullandı. Francis "Onlar 20'nci yüzyılın papalarıydı. Trajik olaylara tanıklık ettiler fakat onların altında ezilmediler" dedi.

İstanbul'da da görev yaptı
Polonya asıllı 2'nci Jean Paul, Doğu Avrupa ülkelerindeki Komünist rejimlere karşı duruşu ve Berlin Duvarı'nın yıkılışında oynadığı rolle, 23'üncü Jean ise Soğuk Savaş döneminde oynadığı yumuşatıcı rol ve reformist hareketleriyle tanınıyordu. 1935 ila 1945 yılları arasında İstanbul'da da görev yapan, akıcı bir şekilde Türkçe konuştuğu bilinen Papa 23'üncü Jean, "Papa Turco" (Türk Papa) olarak da anılıyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk dostu Papa'ya "azizlik" unvanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN