Cunta çıldırdı

Mısır'da 9 dakika içinde Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyesi 683 kişiye daha idam cezası verildi. Geçen ay idama mahkûm edilen 529 kişiden 37'sinin cezası ise onandı

Giriş Tarihi: 29.4.2014
Mısır'da demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren darbe yönetimi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyelerine yine idam cezası yağdırdı. Geçen ay 529 kişiye verilen idam cezasının devamı olan davada, bu kez aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu 683 kişi için idam kararı verildi. Yeni idam cezaları onay için Mısır Müftüsü'ne gönderildi. Kararlar 21 Haziran'da görülecek davada nihai sonucuna bağlanacak. Mısır'da, idam dosyaları mahkeme kararının ardından müftüye gidiyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra yeniden mahkemeye gelen kararlar, burada sonuca bağlanıyor. Sanıklar, 14 Ağustos 2013'te başkent Kahire'de polislerin yüzlerce darbe karşıtını öldürdüğü gün başlayan olaylarla ilgili yargılanıyordu. Darbe karşıtlarının öldürülmesinin ardından çıkan çatışmalar neticesinde, Minye'deki karakolda bir polis göstericiler tarafından öldürülmüştü. Avukat Halid Elkumi, aralarında doktor ve öğretmenlerin de bulunduğu idam cezasına çarptırılanlardan yüzde 60'ının karakol saldırısının yaşandığı gün olay yerinde olmadığının kanıtlanmasına rağmen ceza aldığını ileri sürdü. Dün idam cezası verilen 683 kişiden sadece 50'sinin tutuklu bulunduğu, diğerlerinin ise gıyaben yargılandığı belirtildi. Savunma avukatlarının alınmadığı davanın ardından, mahkemenin dışında bekleyenler sinir krizi geçirdi. Minye Ceza Mahkemesi geçen ay 529 kişiye verilen idam cezası ile ilgili nihai kararını da dün açıkladı. Çoğunluğu Müslüman Kardeşler üyesi 529 kişiden 37'sinin idamı onandı. 492 kişinin cezalarının neredeyse tamamı müebbete dönüştürüldü. Kararların temyiz yolunun açık olduğu ifade edildi.

DÜNYADAN TEPKİ YAĞDI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "En temel adil yargılama standartlarını karşılamayan bu kararlar, istikrar beklentilerini baltalayacaktır" dedi. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, "Karar, uluslararası adaletin en temel standartlarına bile ters düşüyor. Mısır hükümeti, bu kitlesel yargı kararlarını geri çekmeli" diye konuştu. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "Cezalar Mısır'ın adalet sisteminin saygınlığına zarar veriyor" dedi. Almanya Dışişleri Bakanlığı "İdam, reddettiğimiz bir cezalandırma şeklidir" açıklamasını yaparken, Fransa Dışişleri Bakanlığı da karardan büyük endişe duyulduğunu bildirdi.

GENÇLİK HAREKETİNE YASAK
Eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesinde etkili rol oynayan 6 Nisan Hareketi'ne de yasak getirildi. Gençlerden oluşan hareketin kapatılma gerekçesi olarak "Mısır'ın imajını zedelediği ve casusluk yaptığı" suçlamaları gösterildi.

MUHALEFETE SIFIR TOLERANS
Darbenin mimarı olan eski Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi yönetimi, daha önce "terörist" ilan ettiği Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na karşı baskıları her geçen gün artırıyor. Son idam kararları ile ülkede 26-27 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde "muhalefete sıfır tolerans" mesajı verilmek istendiği söyleniyor. Müslüman Kardeşler'in boykot edeceği seçimi Sisi'nin kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

"HİÇ KİMSEM KALMADI"
İdam cezası verilenler arasında ailesinden 6 erkeğin bulunduğunu söyleyen acılı kadın, "Hiç kimsem kalmadı" şeklinde karara isyan etti. Mısır'da 3 Temmuz'daki darbeden bu yana 16 bin kişi tutuklandı.

KUTUP'TAN SONRA BEDİİ
Eğer Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin idam cezası onanırsa, Bedii, 1966'da idam edilen Seyyid Kutub'tan sonra Müslüman Kardeşler üyeleri arasındaki idam edilen en üst düzey kişi olacak.

DAKİKADA 76 İDAM
683 darbe karşıtı hakkında idam cezası verilen duruşmanın sadece 9 dakika sürdüğü, dakika başına yaklaşık 76 idam cezası kararının düştüğü bildirildi. Mahkeme Başkanı Yusuf Saad Sabri geçen ay da 528 kişi hakkında idam cezası kararını 20 dakika içerisinde vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cunta çıldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN