Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İdam hükümleri yeni bir soykırımdır'

Mısır'da 683 kişiye verilen idam cezası için BM Komiseri Pillay "Hukukun ihlali" derken, İhvan'dan ise "Hükümler barışçıl halka yönelik soykırımdır" açıklaması geldi

Giriş Tarihi: 30.4.2014
Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi 683 kişiye önceki gün verilen idam cezalarına tepkiler gelmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM), ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya'dan gelen sert eleştirilerin ardından BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay da darbe karşıtlarına verilen idam cezasının açık bir şekilde insan haklarının ihlali olduğunu bildirdi. Daha önceki davalarda olduğu gibi ölüm cezasına çarptırılan kişilere yönelik suçlamaların açık olmadığına işaret eden Pillay, mahkemelerin adil yargılamayı sağlaması gerektiğini kaydetti. Uluslararası Af Örgütü de "Mısır'ın adalet sistemi ne denli keyfi hareket ettiğini bir kez daha gösterdi. İdam kararları iptali edilmeli" dedi. İhvan'dan ise "Söz konusu hükümler, hürriyetini kucaklayana kadar devrimden vazgeçmeyecek barışçıl halka yönelik, soykırım dizisinin yeni bölümü. Darbe yönetimi kurmaca hükümlerle devrimci halkı korkutmaya çalışıyor. Bu hükümler, benzeri durumlardaki gibi başarısız olmaya mahkumdur" açıklaması yapıldı. İhvan'ın siyasi kanadı olan Hürriyet ve Adalet Partisi'nden yapılan yorumda da idam hükümleri, "yeni bir soykırım kararı" olarak nitelendirildi. İdam cezasına çarptırılan 683 kişi arasında bulunan İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin oğlu Bilal Bedii ise Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, "İdam cezası babamı sarsmadı. Babamın, Allah'a ve kadere imanı tamdır" diye konuştu. 683 kişi, 14 Ağustos 2013'te Minye'deki karakolda bir polisin öldürülmesinden dolayı idam cezasına çarptırılmıştı. Aynı gün başkent Kahire'de de polisler yüzlerce Muhammed Mursi yanlısını öldürmüştü. 683 kişi hakkındaki nihai karar, Mısır Müftüsü'nün vereceği karardan sonra açıklanacak. Minye Ceza Mahkemesi önceki gün ayrıca daha önce idam cezası verdiği 528 kişinin dosyasını da karara bağlayarak sanıklardan 37 kişi hakkında verilen idam kararını onaylamış, 491 kişinin cezasını ise müebbet hapse çevirmişti.

'CAMİDEYKEN TUTUKLANDI'
İdam cezasına çarptırılan 683 kişi hakkında detaylar gelmeye başladı. İdam mahkumlarından Ebubekir İsmail, 30 yaşında bir eczacı. El Cezire'nin haberine göre İsmail'in kardeşi Amr, "Kardeşim dinine bağlı biriydi ve sadece sakalları olduğu için tutuklandı" dedi. Eşi idam cezası alanlar arasında olan Ezzat Muhammed de "Eşimin tutuklanma sebebi hakkında hiçbir bilgimiz yok. Minye'de camide namaz kıldığı sırada tutuklandı" dedi.

Refah 2 GÜNLÜĞÜNE GEÇİŞE AÇILDI
Gazze'nin dış dünyaya açılan tek kapısı olan Refah Sınır Kapısı, 2 günlüğüne açıldı. Refah, Muhammed Mursi'nin darbe ile devrilmesinin ardından çok nadir olarak geçişlere açılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İdam hükümleri yeni bir soykırımdır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN