TİKA'dan Somaliland'a yardımlar

Giriş Tarihi: 1.5.2014 10:41

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somaliland'a ambulans, itfaiye, minibüs, arazi aracı ve triporter motosiklet yardımında bulundu.

TİKA tarafından yaptırılan 5 adet tam donanımlı ambulans,10 tane triporter motosiklet, 1 adet itfaiye aracı, 1 adet minibüs ve 1 adet arazi aracı Somalilandlı yetkililere teslim edildi.

Yardımların teslimi dolayısıyla Somaliland Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda tören düzenlendi.

Törene, Somaliland Cumhurbaşkanlığı Bakanı Harsi Ali Hacı Hasan, Yüksek Eğitim Bakanı Zemzem Ebu Adem, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat, TİKA uzmanları Celalettin Güngenci, Muhsin Balcı, TİKA Somali Koordinatörü Abdulahad Kökdağı'nın yanı sıra Somalilandlı yetkiler katıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat, törende ambulans, itfaiye ve diğer araçların anahtarlarını Somaliland Yüksek Eğitim Bakanı Zemzem Ebu Adem'e teslim etti.

TİKA'nın tam teşekküllü, zor arazi şartlarında da hareket kabiliyeti olan 5 adet ambulansın ülkenin 5 ayrı hastanesinde kullanılacağı, itfaiye aracının ise başkent Hergesa'daki uluslararası havaalanında hizmet vereceği kaydedildi.

Somaliland'a verilen 10 adet triporter motosikletin kent içinde taşımacılık yapılması amacıyla Somaliland Cumhurbaşkanlığı'nın belirlediği 10 fakir aileye dağıtılacağı ifade edildi.

Triporterler, bir yandan şehir içi taşımacılıkta kullanılırken, diğer yandan da dar gelirli 10 aile için ekmek kapısı olacak.

Törende konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat, yardımların Türk halkından "kardeş" Somaliland halkına hediye olduğunu ve devam edeceğini belirtti.

Somaliland Yüksek Eğitim Bakanı Zemzem Ebu Adem ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'yi yanlarında görmekten mutluluk duyduklarını vurgulayarak, "Her zaman bizim yanımızda olan başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm Türkiye halkına teşekkür ediyoruz" dedi.

Afrika Boynuzu'nda Somali, Etiyopya ve Cubuti arasında bulunan Somaliland'ı dünyada hiç bir ülke resmen tanımıyor. Somaliland, Somali'ye bağlı özerk bölge olarak kabul ediliyor.

Somaliland ise 1991'de bağımsız devlet olduğunu dünyaya ilan etti.

Somali ile Somaliland arasındaki barış görüşmeleri, Türkiye'nin aracbuluculuğunda devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİKA'dan Somaliland'a yardımlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN