Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdam kararlarını durdurun!

Türkiye'den 43 üniversitenin rektörü, Mısır'da darbe karşıtı 683 kişiye verilen idam cezalarını karara bağlayacak Mısır Müftüsü'ne mektup yazarak uyarılarda bulundu

Giriş Tarihi: 1.5.2014
Mısır yargısının toplu idam kararlarına dünyanın tepkisi büyüyor. Türkiye'deki 43 üniversitenin rektörü, 683 darbe karşıtının idamını öngören kararı onaylaması beklenen Mısır Müftüsü Abdülkerim Allam'a bir mektup yazdı. Mektupta "Masum ve meşru arayışlarını şiddete başvurmadan dile getiren, serbest seçimlerde yaptıkları tercihin arkasında duran sivillerin cezalandırılması hukuken, vicdanen, ahlaken ve dinen kabul edilemez" ifadeleri yer aldı. Rektörler, Allam'a "Mısır ve İslam dünyasında derin yaralar açacağı aşikar olan infazların durdurulması ve haklarında idam kararı verilen kişilerin affedilerek, onurlarının iade edilmesi konusunda cesur ve adil girişimlerde bulunacağınıza olan inancımızı ifade etmek isteriz" çağrısında bulundu. Mısırlı din adamı Yusuf el Karadavi'nin başkanlığını yaptığı Dünya Müslüman Alimler Birliği de "Özgür Mısır halkının yanında olmalıyız" çağrısında bulundu ve hükmü "darbeyle iş başına gelen yönetimin adaletsiz bir kararı" olarak nitelendirdi. İdama çarptırılanlar arasında bulunan İhvan Genel Mürşidi Muhammed Bedii ise "darbe yönetiminin varlığını sürdüremeyeceğini" söyledi. Öte yandan Mısır'ın İsmailiyye kentinde darbe karşıtı 21 çocuğa, 6'şar ay ve 2'şer yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. 16 binden fazla tutuklunun ise hapishanelerdeki "kötü muameleyi" protesto etmek için 1 günlük açlık grevine girdiği bildirildi.

KÜRESEL İMZA KAMPANYASI
Uluslararası Af Örgütü, Mısır'daki ölüm cezalarının adil yargılanma standartlarına uymadığını, sanıkların birçoğunun savunma yapmasına izin verilmediğini bildiren bir duyuru yayınladı ve idam hükümlerini veren kararın yürürlüğünü durdurulması için elektronik ortamda küresel imza kampanyası başlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdam kararlarını durdurun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN