42 yıllık cinayetle IRA yine gündemde

Giriş Tarihi: 2.5.2014

İrlanda bağımsızlık hareketinin önemli isimlerinden Gerry Adams'ın, 1972'deki bir cinayet nedeniyle tutuklanması, IRA'ya yönelik tartışmaları yeniden alevlendirdi

İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun (IRA) silah bırakma döneminde kilit bir rol oynayarak IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein'i İrlanda Parlamentosu'na sokmayı başaran Gerry Adams (65), kendisini bir anda örgütün 42 yıl önce işlediği bir cinayetin sanığı durumunda buldu. Sinn Fein Partisi'nin lideri Adams'ın tutuklanması, İngiltere'nin terör örgütü kabul ettiği IRA'ya ilişkin tartışmaları yeniden gündeme getirirken, cinayete kurban giden kadının oğlu Michael McConville, annesini öldürenleri tanıdığını ancak korktuğu için polise gidemediğini söyledi. Çarşamba gecesi Kuzey İrlanda'nın Antrim bölgesinde, güvenlik güçlerine teslim olan Sinn Fein'in lideri Gerry Adams hakkındaki iddiaları kesin bir dille reddetti. 1972 yılında, 10 çocuk sahibi Jean McConville adlı kadını evinden kaçıran ve öldüren bir grubun içinde olmakla suçlanan Adams, polise verdiği ilk ifadede, "IRA'yla olan bağlarımı hiçbir zaman reddetmedim, bundan sonra da etmeyeceğim fakat Bayan McConville'in kaçırılması, öldürülmesi ve gömülmesiyle hiçbir alakam yoktur" dedi. 1983'ten bu yana Sinn Fein'in genel başkanlığı görevini yürüten ve 2011'e kadar iki dönem İngiliz Parlamentosu'nda milletvekilliği yapan Adams, hakkındaki iddiaları "kötü niyetli iftiralar" olarak nitelendirdi. Sinn Fein'in Genel Başkan Yardımcısı Mary Lou McDonald ise "Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sadece 3 hafta önce çıkan tutuklama kararı, siyasi nedenlere dayanmaktadır" açıklamasıyla tutuklamanın siyasi bir komplo olduğunu savundu. İngiltere Başbakanı David Cameron'un resmi sözcüsü ise iddiaları yalanlayarak olayın politik motiflerden bağımsız olduğunu söyledi.

"LAHEY'DE YARGILANSIN"
Adams'ın tutuklanmasının ardından bir açıklama yapan Michael McConville de annesinin evden kaçırılmasına şahit olduğunu ve katilleri gördüğünü ancak öldürülme korkusundan polise gidemediğini söyledi. Annesinin, gözleri önünde sürüklenerek evden çıkarıldığına tanık olan McConville "IRA, yaptıkları mücadeleyi savaş olarak tanımlıyordu. Ancak bir insanın kasten kaybedilmesi savaş suçu. Olayın failleri Lahey'deki savaş suçları mahkemesinde yargılanmalı" dedi.

TEK KURŞUNLA İNFAZ
Jean McConville, 1972 yılında kendisini "İngiliz polisi adına çalışmakla" suçlayan IRA üyleri tarafından 10 çocuğunun gözleri önünde, evinden sürüklenerek çıkarıldı. Kendisinden bir daha haber alınamadı. 1999 yılında IRA cinayeti itiraf etti. Kadının cesedi 2003 yılında County Louth sahilinde gömülü olarak bulundu. Araştırmalar, McConville'in kafasının arkasına kurşun sıkılarak infaz edildiğini ortaya çıkardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
42 yıllık cinayetle IRA yine gündemde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN