Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de idam tartışmaları

ABD Başkanı Obama: "Oklahoma'da yaşananlar derinden rahatsız edici"

Giriş Tarihi: 2.5.2014 21:18
ABD Başkanı Barack Obama, tartışmalara neden olan Oklahoma eyaletindeki idamla ilgili, "Oklahoma'da olanlar derinden rahatsız edici" dedi.

Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortak basın toplantısında bir gazetecinin, Oklahoma'da bir mahkumun ölüm cezasının infazı sırasında 43 dakika can çekişerek ölmesi ve insan hakları gruplarının ABD'ye sert eleştirilerine dair sorusunu da yanıtladı.

"Oklahoma'da yaşananlar derinden rahatsız edici" ifadesini kullanan Obama, ölüm cezasına mahkum edilen kişinin "iğrenç, korkunç" suçlar işlediğini kaydederek şöyle devam etti:

"Geçmişte belirttiğim üzere, toplu cinayetler, çocukların öldürülmesi gibi, çok korkunç bir suç karşısında ölüm cezasının uygun düşebildiği belirli durumlar oluyor. Ancak şunu da söylemiştim: Bu ülkede ölüm cezasının uygulanmasında, ırk ayrımcılığı, ölüm cezasının dengesiz olarak uygulanması, kimi idam mahkumlarının daha sonradan ortaya çıkan kanıtlarla masum olduklarının anlaşıldığı durumlar gibi önemli sorunlar gördük. Tüm bunlar bence, ölüm cezasının nasıl uygulandığı hakkında ciddi sorular uyandırıyor. Dolayısıyla Oklahoma'daki bu durum da bana göre buradaki önemli sorunların altını çiziyor."

Obama, konuyu ABD Adalet Bakanı Eric Holder ve diğer ilgili yetkililerle görüşeceğini ve kendilerinden sadece bu son yaşanan vakada değil, bu konuda genel anlamda hangi adımların atıldığına dair rapor sunmalarını isteyeceğini belirtti. Obama, "Bence toplum olarak bu konulara dair kendimize bazı zor ve derin sorular sormalıyız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de idam tartışmaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN