Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İç savaşa doğru

Giriş Tarihi: 4.5.2014

Ukrayna ordusunun Rusya yanlılarına yönelik düzenlediği operasyonlar ülkeyi iç savaşa sürüklüyor. Son iki günün bilançosu 56 ölü. Rusya, ayrılıkçılar üzerindeki kontrolünü yitirdiğini söylüyor

Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne yakınlaşmasını savunanlarla, Rusya yanlıları arasında çıkan kanlı çatışmalar ülkeyi iç savaşa sürüklüyor. Rusya yanlısı eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'i görevinden eden yeni Kiev hükümeti ülkenin doğu ve güneyindeki ayaklanmalara engel olamıyor. Dün Odessa'da, Rusya yanlılarının bulunduğu bir binaya düzenlenen molotof kokteylli saldırının ardından çıkan yangında ölenlerin sayısı 46'ya yükseldi. Olaylar sırasında yaralanan Odessa Belediye Meclisi Üyesi Vyaçeslav Markin'in de dün hayatını kaybettiği açıklandı. Rusya yanlılarının kontrolünde bulunan Slovyansk'ta ise Kiev hükümetinin operasyonu sürüyor. Slovyansk'a yakın Kramatorsk'ta 10 ayrılıkçının öldüğü öğrenildi. Donetsk'te de Rusya yanlıları Devlet Güvenlik Servisi binasını işgal etti. Kalabalık, Vali Sergey Taruta'ya ait şirketi yağmaladı.

RUSYA KONTROLÜ KAYBETTİ

Kanlı çatışmalar dolayısıyla ülkede 2 günlük yas ilan edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü "Rusya'nın bu noktadan itibaren ayrılıkçılar üzerindeki kontrolünü kaybettiğini" duyurdu. ABD Başkanı Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımların yolda olduğunu söyledi. Türk Dışişleri Bakanlığı da 30'dan fazla kişinin yaşamını yitirdiği Odessa'daki kundaklama olayını kınadı.

RUSYA KIRIMOĞLU'NU KIRIM'A ALMADI
Kırım Tatarlarının lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rus askerlerince Kırım'a alınmadı. Kırımoğlu ve kendisini karşılamaya gelen binlerce Tatar Türk'ü, yarımada ile Ukrayna arasında mahsur kaldı. Binlerce Kırım Tatarının Ermenipazar kontrol noktasından geçmesine izin vermeyen Rus askerleri havaya ateş açtı. Barikatları aşan Tatarlar, Ukrayna tarafındaki kontrol noktasından geçen Kırımoğlu ile ancak ara bölgede buluşabildi.

AGİT GÖZLEMCİLERİ SERBEST BIRAKILDI
Slovyansk'taki Rusya yanlıları tarafından bir haftadır alıkonulan ve dün serbest bırakılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinden Alman Albay Axel Schneider, "Sonunda dışarı çıkabildiğimiz için mutluyuz" açıklamasında bulundu. Slovyansk'taki ayrılıkçıların lideri, alıkoydukları 12 kişilik ekibin tüm üyelerini serbest bıraktıklarını duyurmuştu. Rehinelerin artan şiddet olaylarının doğurduğu güvenlik açığı gerekçesiyle serbest bırakıldığı söyleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İç savaşa doğru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN