Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toprak, yardıma koşanları yuttu

Afganistan'ın Badahşan eyaletinde yaşanan heyelanda toprak altındakilerle beraber ölü sayısının 2 bin 500'ü bulacağı sanılıyor. Ölenlerin çoğu ise ilk heyelanın olduğu yere yardıma koşarken ikincisine yakalananlar

Giriş Tarihi: 4.5.2014
Afgansitan'ı yasa boğan toprak kaymasının bilançosu giderek ağırlaşıyor. Badahşan eyaletinin Hobo Barik köyünde meydana gelen heyelan felaketinde, 350 kişinin hayatını kaybettiği resmi kaynaklarca doğrulandı. Fakat toprak altında kalanların da hesaba katılmasıyla bu sayının 2 bin 500'ü bulacağı tahmin ediliyor. Afgan yetkililer ve uluslararası kuruluşlar bölgeye insani yardım malzemesi sevkıyatına başladı. Arama kurtarma ekipleri ve ellerine küreklerini alan bölge halkı, yakınlarını toprak altından çıkarabilmeleri için Hobo Barik sakinlerine yardıma koştu.

ÇAMURUN ALTINDALAR
Heyelanın cuma namazı vaktinde gerçekleşmesi ve o sırada kalabalık olan 2 caminin toprak altında kalmış olması da felaketin boyutlarını artırdı. Olayın tanıkları art arda 2 toprak kayması yaşandığını anlattı. Bölge sakinlerinden Abdülmaruf Raşih, "Herkes ilk heyelanda toprak altında kalanlara yardım etmek için afetin yaşandığı alana gitmişti. İkinci heyelan yardıma gelenlerin hepsini yuttu. Köy halkı yardıma muhtaç. Temiz su yok ve açıkta kaldık" dedi.

12 SAAT SONRA ÜMİT BİTER
Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de felaketzedelere başsağlığı diledi ve arama kurtarma ekiplerinin bölgeye doğru yola çıktığını duyurdu. Fakat yetkililer Afganistan, Tacikistan, Çin ve Pakistan sınırlarının birleştiği dağlık bir bölgede bulunan köye ulaşımın zor olduğunu, bu nedenle iş makinelerinin gelişinin zaman alacağını söylüyor. Uzmanlar, "toprak altında kalanların 12 saatten fazla hayatta kalabilme ihtimalinin düşük olduğunu" bildirirken, Afganistan Ulusal Afet Yönetimi Merkezi'nden Abdullah Hümayun Dehkan da "Çok kalın bir çamur tabakasıyla karşı karşıyayız. Cesetleri çıkarma işlemi oldukça zorlu geçecek" açıklamasında bulundu. Dehkan 700 ailenin evsiz kaldığını, gıda yardımının başladığını fakat afet bölgesinde yeterli sayıda çadır bulunmadığını duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toprak, yardıma koşanları yuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN