Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama'nın kardeşi A Haber'e konuştu

A Haber’de Orhan Sali’nin moderatörlüğünde yayınlanan ‘Diplomasi’ programında “İslam coğrafyasındaki mezalimler ve Batı’nın sessizliği’ konusu mercek altına alındı.

Giriş Tarihi: 5.5.2014 12:40 Güncelleme Tarihi: 5.5.2014 15:23

ABD Başkanı Barack Obama'nın kardeşi Malik Obama ise A Haber'de yayınlanan programa telefon bağlantısıyla katıldı.

"AFRİKA'DA ÇOK FAZLA ÇALKANTI VAR"

Afrika'daki çatışma hangi noktada başlıyor?

Çok fazla çalkantı var şu anda. Bu şunun bir sonucu. Fikir ayrılıkları, fakirlik, aynı zamanda kültürel gelenekler farklı. Bu yüzden şu anda çok tatsız, talihsiz bir süreçten geçiyoruz. Cezayir'de, Libya'da, Mısır'da, Tunus'ta, Somali'de, Kenya'da sorunlar ve saldırılar söz konusu. Güney Sudan'da, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde saldırılar var. Afrika genel olarak çok fazla şey yapmak durumunda. Kıtayı bir barış kıtası haline dönüştürebilmek için Afrika'nın yapması gereken çok şey var.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINSayın Obama, Afrika'nın istikrara kavuşmasını istemeyen dış güçler mevcut mu?

Bence bu bir iç mesele. Bizler de Afrika halkları olarak öncelikle birbirimizle nasıl yaşayabileceğimizi öğrenmemiz lazım. Önemli olan ilk şey yoksulluğun ortadan kaldırılması. Buradaki halk çok zor şartlarda hayatını sürdürüyor. Onların hayatlarını idame ettirebilmesi sağlanmalı. Çünkü o kadar fazla çatışma var ki tarafların birbirine karşı duyduğu gerek hükümet yetkilileri ülkenin idarecileri olsun gerekse bunların yönettiklerine karşı çok fazla çatışma kaynakları var. Sorun bundan kaynaklanıyor. Bu kişilere gelir kaynağı yaratmak lazım. insanların çalışabileceği endüstri alanlarının oluşturulması lazım. Aynı zamanda altyapının oluşturulması lazım ki insanlar ekonomik gelişmenin ve iş ortamının bulunduğu bir çevrede hayatlarını devam ettirebilsinler. Ki yoksulluğu sonlandırabilelim.

"FARKLILIKLARI TAKDİR ETMELİYİZ"

Siz de son durumdan haberdarsınızdır. Orta Afrika'da yüzlerce Müslüman öldürüldü. Acaba şu anda bir din savaşı söz konusu mu?

Aslında bu çok basit bir yanlış anlaşılma meselesi. Bir tarafın hayat tarzı diğer taraf tarafından anlaşılmıyor. Hepimiz birbirimizden çok farklıyız. Ben Afrikalıyım. Siz Türksünüz. Ben Müslümanım. Belki başka birisi de Hıristiyan. Ancak bir aile içinde bile herkes birbirinin aynı değil ve herkes de aynı düşünmüyor. Belki aynı ana babadan doğmuş olabilirler ama yine de farklılıklar var. Bu nedenle bizim ortak noktalar üzerine odaklanmamız lazım. Farklılıklarımızı da takdir etmemiz gerek.

Kardeşiniz Barack Obama ile Afrika'daki son politikalarla ilgili hiç temasta bulunabildiniz mi?

Hayır, ben kardeşimle bu tarz meselelere, siyasi konulara, hükümetle, yönetimle ilgili konulara girmiyoruz. Çünkü ben onun stratejilerine ve yaptıklarına müdahale etmiyorum ancak biz insanların birbirini anlayabildikleri ortamı oluşturma ve bir kardeşlik ortamı yaratma peşindeyiz. Her ikimiz de barışı destekliyoruz. Her ikimiz de bir halkın diğerlerini reddetmesini desteklemiyoruz. İnsan haklarının ortadan kaldırılmasını desteklemiyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'nın kardeşi A Haber'e konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN