Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piramitlerin sırrı 'ıslak kumlar' mı?

Piramitlerin yapımıyla ilgili bir duvar resmi, bilimsel olarak doğrulandı: Araştırmaya göre Mısırlılar taşların altındaki kumu ıslatarak sürtünmeyi azalttı ve bu sayede inşaatı az işgücüyle tamamladı

Giriş Tarihi: 5.5.2014
Dünyanın 7 harikası arasında yer alan Mısır piramitlerinin yapımıyla ilgili tartışma hiç bitmedi. Devasa vinçlerden söz edenler, Antik Mısırlıların bugün bilinmeyen üstün bir teknolojiye sahip olduğunu savunanlar ve hatta, "uzaylılar"ın işi olduğunu açıklayanlar oldu. BBC Türkçe internet sitesinin haberine göre Amsterdam Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, piramitlerin yapılışına ilişkin çok önemli bir bulgu ortaya koydu. Araştırmaya göre, Eski Mısırlılar, piramitleri oluşturan taşları "ıslatılmış kum" üzerinde sürükleyerek inşa etti.

KILCAL KÖPRÜLER OLUŞUYOR

Amsterdam Üniversitesi ve Madde Üzerinde Temel Araştırma Vakfı'ndan (FOM) bir grup fizikçi, kum dolu bir havuzun içine eski Mısırlılar'ın kullandığı "taş kızak"tan yerleştirerek, sürtünme sonucu ortaya çıkan enerjiyi hesapladı. Bir miktar su eklenince, kum tabakasının içinde kılcal köprüler oluştuğu, bunun sürtünmeyi azaltarak hareketi hızlandırdığı anlaşıldı. Bulgulara göre, Mısırlılar inşaatları bu yöntem sayesinde sanılandan daha az sayıda işçi istihdam ederek tamamladı. FOM Vakfı bu görüşünü, Deir el - Bersha'da bulunan Firavun Djehoetihotep'in mezarındaki duvar çizimlerine dayandırıyor. Mezar duvarındaki çizimlerde, piramitlerin kızakla taşınışı anlatılıyor ve kızağın önünde kumları ıslatan bir kişi bulunuyor. Hollandalı fizikçilere göre granül maddelerin özelliklerini tanımaya yönelik araştırmada elde edilen bulgular sayesinde, günümüzde de önemli ölçüde işgücü ve enerji tasarrufu sağlanabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piramitlerin sırrı 'ıslak kumlar' mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN