Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Kök Projesi için tam gaz

Giriş Tarihi: 5.5.2014
CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer'in Türkiye'de kemik iliği nakli bekleyen hastalara ve Türk Kök Projesi'ne" ilişkin yazılı soru önergesini Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yanıtladı. İşte Yüceer'in sorularına Bakan Müezzinoğlu'nun yanıtları;

Türk Kök Projesi'nin 8 yıldır hayata geçirilmemesinin nedeni nedir?
Türk Kök için altyapı çalışmaları ve fizibilitenin yapılması için gerekli zaman süreci devam etmekte, bu konuda planlanan program çerçevesinde bir gecikme olmamıştır.

Türk Kök Projesi ne aşamadadır? Ne zaman hayata geçirilecektir?
Donör kazanımı amacıyla Kızılay'la protokol yapılmıştır. Doku tipleme laboratuarının ihalesi yapılmıştır. Süreç tamamlandığında 2014'ün ikinci yarısında faaliyete geçecektir.

2008'den önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç hasta uygun ilik bulunmadığından dolayı hayatını kaybetmiştir?
Naklin yapılması için hastanın remisyona gitmesi gerekmektedir. Tüm bu süreçte uygun verici bulunsa da nakil için hazır olmayan vakalar da bulunmatadır. Dolayısıyla hastaların ilik bulunmadığı için vefat ettiği söylenemez.

Projenin maliyeti ne?
Net maliyet açıklanmasa bile yaklaşık 48 milyon TL ödenek tahsisi vardır. Bu maliyet Bakanlık döner sermayesinden karşılanacaktır.

Ülkemizde kemik iliği bekleyen kaç hasta bulunmakta? Uygun ilik bulunması için yapılan çalışmalar nelerdir?
835 hasta ilik beklemekte. 43 doku tipleme laboratuvarı kuruldu. Yurtdışı ve yurtiçi kemik iliği bankalarından taramalar gerçekleştirilmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Kök Projesi için tam gaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN