Esad rahat, rakipleri bile kendisinden yana

Suriye'de cumhurbaşkanlığı seçiminde Esad'ın karşısına çıkacak iki rakipten biri onun portresiyle poz verirken, diğeri rejimin desteklediği muhaliflerle Esad'ın bağlantısını sağlıyor

Giriş Tarihi: 6.5.2014
Suriye'de 3 Haziran'da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri için Anayasa Mahkemesi'nin onay verdiği ve Beşar Esad'ın rakibi olarak belirlediği iki ismin de rejimle yakın bağlantılarının bulunması, seçimlerin güvenilirliğinin sorgulanmasına yol açtı. Adaylığını ilk açıklayan Mahir Abdulhafız Haccar'ın, Esad portresi önünde verdiği poz, muhalifler tarafından seçim sürecine yönelik eleştirileri artırırken, diğer aday Hasan Abdullah Nuri'nin de rejim tarafından desteklenen Suriye içindeki muhalif kanatla diyalog içinde bulunduğu belirtildi.

ESAD'A ELEŞTİRİ YOK

Suriye Komünist Partisi üyesi ve Halep Milletvekili olan 43 yaşındaki Mahir Abdulhafız Haccar, Halep'in dindar ailelerinden gelen bir tıp doktoru olarak öne çıkıyor. Seçim kampanyasında Esad'ı hiçbir şekilde eleştirmeyen Haccar, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, ülkedeki Hıristiyanlara yönelik ağır eleştirilerde de bulundu. Hıristiyanları, Suriye'yi üç yıldır etkileyen yabancı komplolara karşı hiçbir şey yapmamakla suçlayan Haccar, "İşte bu nedenle, Hıristiyanlar cumhurbaşkanlığına aday olamaz" ifadesiyle dikkat çekti. Şam doğumlu diğer aday Hasan Abdullah Nuri ise 54 yaşında bir sanayici. Bir dönem Suriye Sanayi Odası'nın başkanlığını da yapan Nuri'nin milletvekilliği geçmişi de bulunuyor. Nuri, hem Esad'la hem de rejimin tanıdığı ülke içindeki muhalefetle yıllardır yakın diyalog içinde. Nuri, rejimle muhalefet arasındaki iletişimi sağlıyor. Muhalifler tarafından "demokrasi parodisi" olarak adlandırılan seçimler öncesinde, Esad hariç 23 aday ortaya çıkmış, bu adaylardan 21'i Anayasa Mahkemesi tarafından veto edilmişti.

HUMUS'TA ÇEKİLME SÜRECİ YENİ BAŞLADI
Humus'ta geçtiğimiz hafta rejimle muhalifler arasında varılan anlaşma uyarınca, muhalif kuvvetlerin kentin merkezinden çekilme süreci dün resmen başladı. Daha önce ilan edilen çekilme takviminin uygulanamaması üzerine, dün yeni bir anlaşma daha yapıldığı kaydedildi. Muhalifler, dün akşamdan başlamak üzere 48 saat içinde kenti terk edecek. Öte yandan, Humus yakınlarında bulunan Haçlı kalesi Crac des Chevaliers, rejimin eline geçmesinden sonra ilk kez gazetecilere gezdirildi ve çatışmaların tarihi yapıyı nasıl etkilediği fotoğraflarla belgelendi.

SÖYLEMLERİ DE ESAD'LA AYNI
Esad'a muhalif olduğu halde, onun portresiyle fotoğraf çektirerek gündeme gelen Mahir Abdulhafız Haccar, Halep eşrafından bir aileye mensup. Rejimle sıkı ilişkileri bulunan Haccar, Suriye'de üç yıldır yaşanan iç savaşı, tıpkı Esad gibi "Yabancıların kurduğu bir komplo" olarak değerlendiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad rahat, rakipleri bile kendisinden yana
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN