Kırım Tatarları kendi vatanlarına giremiyor

Ukrayna'daki ayaklanmaların barışçıl bir çözüme ulaştırılması için diplomatik girişimler sürerken, ülkeden yeni kopan Kırım'dan Tatarlar'a yönelik ayrılıkçı uygulamaların haberleri geliyor

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev hükümeti taraftarları arasında kanlı çatışmalara sahne olan Ukrayna'nın genel bir kaos ortamına ve iç savaşa doğru sürüklendiği yorumları yapılıyor. Geçen ay bağımsızlığını ilan ederek Rusya'ya bağlanan Kırım'dansa Kırım Tatarları'na yönelik ayrımcı uygulamaların haberleri geliyor. Kırım Tatar Milli Meclis Üyesi Abdurrahman Egiz, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada "Şu an sınırda, 2 binden fazla kişi Kırım'a giriş yapmak için bekliyor. Maalesef askeri birlikler ve silahlı gruplarla karşı karşıylar" ifadelerini kullandı. "Kendi vatanımıza giremiyoruz, evlerimize dönemiyoruz, çaresiz kaldık" diyen Egiz "Maalesef devletimiz yok. O yüzden Müslüman devletlerden Kırım Tatarları'na sahip çıkmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. Egiz, Tatarların Türkiye'yle hem tarihi hem de dini bir bağları bulunduğunu ve Türkiye'nin davalarını desteklemeye devam edeceğine inandıklarını da sözlerine ekledi. Ukrayna'daki Ostroh Akademisi Ulusal Üniversitesi'nde görevli Dr. Mikhaylo Yakuboviç ise olayların ardından 10 bin civarı Kırım Tatarı'nın evlerini terk etmek durumunda kaldığını belrterek "bölgeye gönderilecek bir Avrupa Birliği güvenlik misyonunun Rusya hükümetiyle Tatarlar arasında alabulucu olarak çalışması gerektiğini" söyledi. Kırım Tatarları'nın lideri Mustafa Cemil Kırımoğlu'nun da, önce Moskova üzerinden, sonra da Kiev'den karayoluyla Kırım'a girmesine izin verilmemişti. Tatarlar, 3 Mayıs'ta sınır kapısında kalan Kırımoğlu'na destek için sınırın Ukrayna tarafına geçerek protesto gösterisi düzenlemişti.

"Kaos ve iç savaş tehlikesi"
Ukrayna'nın güneyindeki Odessa'da ayrılıkçılarla ordu arasındaki çatışmalarda hayatını kaybedenler için, halkın da katıldığı cenaze törenleri düzenleniyor. Bölgede gerginlik sürerken uluslararası camianın diplomatik çözüm arayışları devam ediyor. Viyana'da 47 ülkenin dışişleri bakanının katıldığı Avrupa Konseyi zirvesinde konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşçitsiya "Rusya ayrılıkçalara verdiği desteği çekerse 2'nci Cenevre müzakerelerine hazırız" mesajı verirken, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov muhaliflerin temsil edilmeyeceği görüşmelerden hiçbir sonuç beklemediklerini söyledi. Konuyla alakalı dün bir değerlendirmede bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Ukrayna'da 25 Mayıs'ta planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmaması halinde, ülkenin "kaosa ve iç savaşa sürükleneceğini" söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım Tatarları kendi vatanlarına giremiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN