Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin'den kritik Ukrayna hamlesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Ukrayna sınırındaki askeri birliklerini tamamen geri çektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 7.5.2014 17:19 Güncelleme Tarihi: 7.5.2014 19:17
Moskova'da İsviçre Konfederasyonu ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı Didier Burkhalter ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Putin, Ukrayna konusundaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Putin, "Bize sürekli Ukrayna sınırındaki askeri birliklerimizden rahatsızlık duyulduğunu söylediler. Biz de onları geri çektik. Bugün birlikler Ukrayna sınırında değil, daimi eğitimleri yaptıkları poligonlarda bulunuyor" dedi. Putin, bunun günümüz teknolojisiyle oldukça kolay bir şekilde kontrol edilebileceğini belirtti.

Putin'e göre Ukrayna'da çözümün yolu diyalog

Putin, Kiev yönetimi ile doğu eyaletleri arasında "doğrudan diyaloğun" başlamasını, krizin çözümü adına "anahtar element" olarak göstererek bunun gerçekleşmesi için ilk önce şiddetin sona ermesi gerektiğini dile getirdi. Putin, Rusya ve AGİT'in Ukrayna konusundaki tutumunun büyük ölçüde benzerlik gösterdiğini kaydetti.

Kiev yönetimininden, Ukrayna'nın doğusunda yürütülen askeri operasyonları ivedilikle durdurmasını isteyen Putin, güç kullanımının iç krizleri çözmek için doğru bir yöntem olmadığını ve bunun sadece bölünmeleri daha da şiddetlendireceğini savundu.

Putin, Ukrayna'nın doğu eyaletlerinden Lugansk ve Donetsk'te yaşayan Rusya yanlılarına "diyaloğun başlatılması için gereken şartların oluşturulması adına" 11 Mayıs'ta planlanan referandumun daha ileri alınması çağrısında bulundu.

Ukrayna'daki başkanlık seçimleri

Putin, konuşmasında Ukrayna'da düzenlenecek başkanlık seçimlerine de değindi. Putin, "Ukrayna'da planlanan başkanlık seçimlerinin, kendi içinde doğru yönde doğru bir hareket olduğunu vurgulamak isterim ama Ukrayna halkının tamamı seçimlerden sonra onların haklarının nasıl garanti altına alınacağını anlamazsa seçimler hiçbir şeyi çözmez" değerlendirmesinde bulundu.

AGİT'in Ukrayna konusundaki "yol haritası" hazır

Burkhalter ise AGİT'in Ukrayna konusundaki yol haritasının hazır olduğunu ve birkaç saate içinde Cenevre Mutabakatı'nda imzası bulunan taraflara iletileceğini söyledi.

Hazırlanan yol haritasındaki konuların dün Viyana'da görüşüldüğünü ifade eden Burkhalter, eylem planının, "ateşkesin sağlanması, tansiyonun düşürülmesi, diyaloğun sağlanması ve seçimler" olmak üzere 4 aşamadan oluştuğu bilgisini paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'den kritik Ukrayna hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN