Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tayland başbakanı görevden alındı

Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra bugün görevi kötüye kullanmak gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi tarafından suçlu bulundu ve görevden alındı.

Giriş Tarihi: 7.5.2014 15:32
Kararın ardından açıklama yapan Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra, 'Biz hükümet olarak her zaman dürüstlük çerçevesinde kaldık. Hükümetimiz iddia edildiği gibi onursuzluk yapmamıştır' dedi. Başbakanla birlikte 9 kabine üyesinin de görevden alınmasına karar verildiği belirtildi. Başbakan Yingluck Shinawatra, ülkenin Ulusal Güvenlik Başkanı'nı haksız yere değiştirmek ve gücünü kötüye kullanmak suçuyla görevinden alındı.

Tayland mahkeme kararıyla ikiye bölündü. Özellikle merkez şehirlerde yaşayan orta sınıf tarafından protesto edilen Shinawatra, ülkenin kırsal kesimlerinde çok seviliyor. Protestocular karara sevinirken, kırsal bölgede yaşayan ve Shinawatra'yı destekleyen kesim karara tepkili.

Tayland'da 2013 yılının kasım ayından beri hükümete karşı protestolar düzenleniyordu. Protestolarda başbakan ve hükümetin yolsuzluk yaptığı iddia ediliyordu. Bu sebeple Başbakan Yingluck Shinawatra, yeniden kazanacağını iddia ederek şubat ayında erken seçim istemişti. Ama seçimler protestoların şiddetlenmesi sebebiyle yapılamamıştı.

Hükümetin görevde kalacağı hala kesinlik kazanmazken, kabinenin hafta sonu politik protesto düzenleyeceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tayland başbakanı görevden alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN