Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meksikalılara Maya mutfağını tanıtan Türk

Eşi nedeniyle Meksika'ya yerleşen Osman Tahirbeyoğlu'nun Yucatan eyaletinin başkenti Merida'da açtığı, menüsü geleneksel Maya yemeklerinden oluşan restoranlar, kentin en ünlü mekanlarının başında yer alıyor.

Giriş Tarihi: 8.5.2014 14:02
Mayaların yapraklarını tedavi amaçlı kullandıkları La Chaya adlı bitkiden esinlenerek restoranlarına La Chaya Mayo adını veren Tahirbeyoğlu, çalıştırdığı 150 personeliyle her gün yaklaşık 1000 müşteri ağırlıyor.

Meksika'ya geliş süreci ve elde ettiği ticari başarı hakkında Anadolu Ajansı'na açıklamada bulanan Tahirbeyoğlu, yemeğin Meksika kültüründeki önemi nedeniyle menüsünü geleneksel lezzetlerden oluşturduğunu söyledi.

Tahirbeyoğlu, "Restoran açmaya karar verdikten sonra uzak köylerde yaşayan yaşlı bayanlardan en otantik yemek tariflerini toplayıp, seçtiklerimizle menümüzü oluşturduk. Mayaların tedavide kullandıkları La Chaya bitkisini de o dönemde keşfettim. Neredeyse tüm yemeklerimizde kullandığımız La Chaya'nın içeceği de beğeniliyor" dedi.

-"Önce Yucatanlıyı, sonra Yucatan'ı sevdim"-

Yucatan eyaletinde yaşayan çok az sayıdaki Türk vatandaşından birisi olduğunu belirten Tahirbeyoğlu, kısa sürede birçok benzeri açılan La Chaya Mayo'yu, franchise markasına dönüştürmeyi hedeflediğini anlattı.

Türk mutfağından herhangi bir alıntı yapıp yapmadığı sorusu üzerine Tahirbeyoğlu, "Yemeklerimizin tamamen otantik olmasına özen gösteriyoruz. Bu nedenle tarif olarak hiçbir Türk lezzeti maalesef menümüzde yer almıyor. Sadece masalara servis edilen tortillaları bizdeki gözleme açma tarzında, müşterilerin görebilecekleri bir alanda yapıyoruz" diye konuştu.

La Chaya Mayo'yu, Meksika temasları sırasında yerel yemekleri tatmak isteyen AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun da ziyaret ettiğini hatırlatan Tahirbeyoğlu, aynı zamanda Yucatan Ticaret Odası Yönetim Kurulu'nda yer alıyor.

Mesleki başarısının yanı sıra Tahirbeyoğlu'nun hayat hikayesi de dikkati çekiyor. Dil eğitimi için Kanada'da bulunduğu sırada eşiyle tanışanTahirbeyoğlu, ailesinden izin alarak 24 yıl önce Merida'ya gelerek evlenmiş.

Evliliğini ve Meksika'ya yerleşme sürecini, "Önce Yucatanlıyı, sonra Yucatan'ı sevdim" diye özetleyen Tahirbeyoğlu, ABD'de sinema eğitimi alan oğlu Osman Kaan (19) ve lise öğrencisi Ayşe Melis'i (15) Türk gelenek göreneklerine bağlı bir şekilde yetiştirmek için elinden geleni yaptığını vurguluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meksikalılara Maya mutfağını tanıtan Türk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN