Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yemen'deki seçimlerde bir ilk

Yemen'de seçmen kayıtları ilk kez elektronik ortama alınmaya başlandı.

Giriş Tarihi: 10.5.2014 14:50
Yüksek Seçim Kurumu tarafından (YSK) başlatılan seçmen kayıtları, 20 gün sürecek.

Elektronik kayıt işlemleri ile, yapılacak parlamento seçimleri öncesi geçmiş yıllarda yaşanan ''isim sahtekarlığının'' önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Seçmen kütüğü takibi için internet sayfası

Yemen Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) başlatılan ve elektronik ortama alınan ilk kayıtların ardından seçmenler kayıt durumlarını bir internet sayfası üzerinden takip edebilecek.

Özellikle vefat etmiş vatandaşların ismi ile oy kullanmaya dayanan ''seçim hilelerinin'' önüne geçilmesinin hedeflendiği ifade edilen yeni kayıt sistemine, ülkedeki birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu (STK) gözlemcilik yapıyor.

Sana'daki kayıt işlemlerinde ilk gün itibarıyla katılımın yüksek olduğu gözlendi.

"GERÇEK SEÇMEN SAYISI ORTAYA ÇIKACAK"

AA muhabirine konuşan YSK Başkan Yardımcısı Kadi Hamiseddin, ''Yemen'de geçmiş dönemlerdeki seçimlerde yaşanan başkasının adıyla oy verme veya birden fazla oy verme gibi durumların önüne geçmek için geçilen yeni elektronik sistem ile birlikte daha sağlıklı seçimler yapabileceğiz. Oy verme işlemlerinde elektronik ortam ve kayıtlar ile hem seçmen sayımız gerçek rakamları ile ortaya çıkacak hem de daha şeffaf seçimler yapacağız'' dedi.

Yemen'de 2011 yılında başlayan halk ayaklanmasının ardından sağlanan uzlaşı sonrası "ilk 2 yıllık periyotta geçici hükümet ve cumhurbaşkanlığı ile" geçiş sürecine girilmişti. Varılan uzlaşıda, yeni anayasa yapılması ve 2015 yılına kadar yeni bir parlamento seçiminin yapılması öngörülmüştü.

Bazı siyasi parti, grup ve STK'larının ''yeni seçmen kaydı alınması'' ısrarı ve protestoları sonucu gerekli çalışmalar YSK tarafından başlatılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemen'deki seçimlerde bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN