Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zafer Günü şovu

Giriş Tarihi: 10.5.2014

Rusya, Nazi Almanyası'na karşı 1945'te kazanılan zaferi kutladı. Devlet Başkanı Putin önce Moskova'da daha sonra da ülkesinin ilhak ettiği Kırım'da gövde gösterisi yaptı

Ukrayna krizi nedeniyle Batı ile Soğuk Savaş günlerine dönen Rusya, dün Zafer Günü üzerinden dünyaya şov yaptı. Sovyetler Birliği'nin 2. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'na karşı kazandığı zaferin 69. yıldönümü için düzenlenen etkinlikler geçmiş yıllara göre daha coşkulu geçti. En büyük etkinlik Kızıl Meydan'da düzenlendi. Askeri geçit töreninde 11 bin askerin yanı sıra kıtalararası füzeler, hava savunma sistemleri ve son teknoloji ekipmanlar yer aldı. Rus basını, törenin askeri alanda son 20 yılın en yüksek katılımına sahne olduğunu belirtti. Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kızıl Meydan'daki konuşmasında sıkça "vatanseverlik" vurgusu yapmasına rağmen, Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılarak Rusya'ya bağlanmasına hiç değinmedi. Ancak Kırım ve Sivastopol'ün simgeleri geçit boyunca taşındı. Putin, Moskova'daki törenin ardından soluğu Kırım'da aldı. Sivastopol'deki donanma komutanlığında düzenlenen Zafer Günü kutlamalarına katılan Putin, Kırım ve Sivastopol'ün Rusya'ya ilhakından sonra ilk kez yarımadaya gitmiş oldu. Putin'in Kırım ziyareti, ABD ve NATO'nun tepkisini çekti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ziyareti "gereksiz ve provokatif" olarak nitelendirirken, "Kırım Ukrayna'ya aittir ve Rusya'nın bu noktada yasadışı ve gayri meşru adımlarını tanımıyoruz" dedi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de ziyaret için "uygunsuz" ifadesini kullandı.

UKRAYNA'DA GERGİN BEKLEYİŞ
Zafer Günü eski Sovyet ülkesi olan Ukrayna'da da kutlanıyor. Ancak bu yıl Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle Ukrayna'daki törenler çok düşük seviyede gerçekleştirildi. Ülkenin doğusunda Rusya yanlıların işgali altındaki kentlerden Mariupol'den ise onlarca kişinin öldüğü söylenen çatışma haberleri geldi. Ukrayna'dan ayrılmak için yarın referanduma gidecek olan Donetsk'te ise ortalık sakindi.

'YANUKOVİÇ 20 MİLYAR $ ÇALDI'
ABD basınında çıkan haberlerde Ukrayna'nın eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in 20 milyar dolar çaldığı ileri sürüldü. Haberlerde ABD Adalet Bakanı Eric Holder'ın, çalınan paraların Ukrayna'ya iade edildiğini görmek istediklerini söylediği hatırlatıldı. Ancak görevinden azledilince Rusya'ya kaçan Yanukoviç'in paraları Arjantin ya da Endonezya gibi ülkelere kaçırmaş olması halinde paraların bulunmasının çok zorlaşacağı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zafer Günü şovu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN