Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silahların gölgesinde ayrılık referandumu

Kırım'ın ardından Ukrayna'nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde de bağımsızlık referandumu yapıldı. Silahlı ayrılıkçılar, sandık başında nöbet tuttu

Giriş Tarihi: 12.5.2014
Halk oylamasıyla bağımsızlığını ilan ederek Rusya'ya katılan Kırım'ın ardından, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde de dün bağımsızlık referandumu düzenlendi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hafta içi yaptığı 'erteleyin' çağrısına rağmen düzenlenen referandum, Kiev hükümeti ve Batılı devletler tarafından 'gayrimeşru' ilan edildi. Oyların açık bir şekilde verildiği ve sandıkların eli silahlı Rusya yanlıları tarafından korunduğu referandumdan ayrılık sonucunun çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Donetsk'teki oylamada halka "Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını ilan etmesini destekliyor musunuz?" sorusu yöneltildi. Bölgedeki muhabirler ayrılıkçıların sandıkları kapı kapı dolaştırarak, katılım oranının yükselmesini sağladığını bildirdi. Rusya yanlısı lider Denis Puşilin, Donetsk bölgesel yönetim binasının önünde yaptığı açıklamada, referandumun ardından bağımsız bir yönetim seçmeyi ve Rusya'ya bağlanıp bağlanmamayı belirlemek için ikinci bir referandum düzenlemeyi planladıklarını duyurdu. Ukrayna'nın geçici Cumhurbaşkanı Aleksandr Turçinov ise referandum için "Halk bağımsızlığın bölgedeki yaşam standartlarını, sosyal ve ekonomik düzeni tamamen ortadan kaldıracağını idrak edemiyor" açıklamasında bulundu ve "Bu adım bölgeyi uçuruma sürükler" dedi.

EMNİYET MÜDÜRÜNE İNFAZ

Cumartesi günkü çatışmalarda yaklaşık 20 kişinin öldüğü söylenen Mariupol kentinin Emniyet Müdürü Valeri Androşuk ise asılı olarak ölü bulundu. Ayrılıkçılara karşı aşırı şiddet gösterdiği söylenen Androşuk'un, Rusya yanlıları tarafından infaz edildiği söyleniyor.

SCHRÖDER AB'Yİ SUÇLADI
Almanya'nın eski Başbakanı Gerhard Schröder "AB'yi, Ukrayna'nın kültürel bölünmüşlüğünü görmezden gelerek, bölgedeki gerilimi tırmandırmakla" suçladı. Putin'le yakın dost olduğu bilinen Schröder "Vladimir Putin ile eşit seviyede görüşülmeli ve ortak bir çözüme varılmaya çalışılmalı" dedi.

UKRAYNA'DA PARALI ABD ASKERİ İDDİASI
Merkezi ABD'de bulunan ve dünyanın en büyük özel güvenlik şirketi olarak bilinen Academi'nin Ukrayna'nın doğusundaki operasyonlara 400 paralı asker gönderdiği iddia edildi. Alman Bild am Sonntag gazetesindeki iddialara göre kim tarafından görevlendirildiği bilinmeyen Academi'nin gönderdiği 400 ağır silahlı asker, ülkenin doğusundaki çatışmalarda Ukrayna milis güçlerine destek veriyor ve bu güçlere liderlik yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silahların gölgesinde ayrılık referandumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN