Zafer ilan ettiler

Rusya yanlıları, Donetsk ve Lugansk'daki referandumdan bağımsızlık kararı çıktığını duyurdu. 'Halk cumhuriyeti' ilan edilen iki bölgenin Rusya'ya bağlanıp bağlanmayacağı ise belirsiz

Giriş Tarihi: 13.5.2014
Ukrayna'nın doğusundaki kamu binalarını işgal eden Rusya yanlıları, tepkilere rağmen Donetsk ve Lugansk bölgelerinde pazar günü yaptıkları bağımsızlık referandumunun sonuçlarını açıkladı. Bağımsız gözlemcilerce takip edilmeyen referandumdan beklendiği gibi yüksek oranda bağımsızlık kararı çıktı. Ayrılıkçılar, Donetsk'te referanduma katılanların yüzde 89'unun, Lugansk'ta da yüzde 96.2'sının bağımsızlık lehine oy kullanıldığını bildirdi. Katılım oranının ise Donetsk'te yüzde 75, Lugansk'ta yüzde 81 olduğu ileri sürüldü. Sonuçların açıklanmasının ardından, 'Halk Valisi' seçildiği belirtilen Valeriy Bolotov, 'Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğunu duyurdu. Donetsk'te de aynı yönde alınan kararı açıklayan Denis Puşilin, "Rusya Federasyonu'ndan, Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin Rusya Federasyonu'na katılması konusunu gözden geçirmesini rica ediyoruz" dedi.

RUSYA : SAYGI DUYUYORUZ

Daha önce Ukrayna'ya bağlı Kırım'da da bağımsızlık ilan edilmiş, ardından Rusya'ya bağlanma kararı alınmıştı. Donetsk ve Lugansk'taki bağımsızlık referandumuna Rusya'dan ilk tepki, "Bölge sakinlerinin ifade özgürlüğüne saygı duyuyoruz" şeklinde oldu. Kremlin, referandum sonuçlarını açıkça tanımaktan kaçındı. Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitriy Peskov, "Putin, Donetsk ile Lugansk bölgelerinden çıkacak sonuçlara göre görüşünü şekillendirecek" demişti. Yorumlarda; Kremlin'in önce Batı ile diplomasinin devam ettirilmesine zaman tanıyacağı, sonrasında Donetsk ve Lugansk'ı da Kırım gibi ilhak edeceği savunuldu.

"SONUÇLARI TANIMIYORUZ"
Sonuçları tanımayacaklarını açıklayan Ukrayna Devlet Başkanı Vekili Aleksandr Turçinov, 'sözde referanduma' seçmenlerin sadece üçte birinin katıldığını savundu. Beyaz Saray, referandumların yasadışı olduğunu ve sonuçlarının ABD tarafından tanınmayacağını duyurdu. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da referandumları 'sözde' diye tanımlayarak, "AB, gayrimeşru ve yasadışı hiçbir referandumu tanımayacak" dedi. Öte yandan Moldova'daki özerk bölge Transdinyester'de yaşayanların Rusya'ya katılmak için topladıkları imzaların Moskova'ya ulaştığı açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zafer ilan ettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN