Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Erimeyi hiçbir güç durduramaz'

NASA'nın yaptığı araştırmada, Batı Antarktika'daki buzulların yüzyıllar sürse de eriyeceği, bunun geri dönülemez noktada olduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 14.5.2014
ABD'nin uzay üssü NASA ve Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada Batı Antarktika buzulunun erimesinin kaçınılmaz olduğu ancak deniz seviyesinin yükselmesine neden olan erime sürecinin yüzyıllar alacağı ortaya çıktı. İklim değişikliği nedeniyle eriyen Batı Antarktika buzulları uzun zamandır deniz seviyesini yükseltiyor. Antarktika'daki buzulların erimesinin deniz seviyesinin 4 metre yükselmesine neden olacağı ve kıyı bölgelerinin sular altında kalacağı biliniyor.

BUZULUN SON 20 YILI İNCELENDİ
Antarktika'daki buz katmanının geleceğini tahmin edebilmek için NASA araştırmacıları son 20 yıldır eriyen buzları incelerken, Washington Üniversitesi'ndeki uzmanlar yaptığı çalışmada bilgisayar modelleme tekniğini kullandı. Her iki çalışmanın da sonuçlarının benzer olduğu ve gittikçe incelen Antarktika buzullarının erimesinin kaçınılmaz olduğu sonucuna varıldı.

ZİNCİRLEME REAKSİYON ...
Araştırmacılar ayrıca Antarktika'da yeni oluşan buz kütlelerinin geçici olduğunu da vurguladı. NASA'da buz bilimci olarak görev yapan Eric Rignot, Batı Antarktika'nın artık geri dönülmez bir noktada olduğunu belirterek "Sistem durdurulamaz zincirleme bir reaksiyon içinde, her bir aşama diğerini adeta besliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Erimeyi hiçbir güç durduramaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN