15 fabrika ateşe verildi

Giriş Tarihi: 14.5.2014 09:47 Güncelleme Tarihi: 14.5.2014 09:49

Çin'in, Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı bölgede petrol platformu kurmasına tepki gösteren grupların, Vietnam'ın güneyinde yabancılara ait 15 fabrikayı ateşe verdiği bildirildi.

Yerel yetkililer, Bin Duong'daki sanayi bölgesinde çalışan 20 bin kadar işçinin protesto gösterilerinin ardından bazı öfkeli grupların, Çin'e ait olduğunu zannettikleri fabrikalara saldırdığını ancak fabrikaların bazılarının Tayvan ve Güney Kore'ye ait olduğunu söyledi.

Protestoların başta barışçı olduğunu ancak bazı radikal grupların en az 15 fabrikayı ateşe vermesiyle olayların büyüdüğünü ifade eden yetkililer, ateşe verilenlerin yanında çok sayıda fabrikanın da tahrip edildiğini ve yağmalandığını bildirdi.

Bu arada, Vietnam'a gidecek vatandaşları için seyahat uyarısı yayımlayarak "dikkatli olmalarını" isteyen Çin Dışişleri Bakanlığı, Vietnam'daki Çinliler ve Çin firmalarından da güvenlik önlemlerini sıkılaştırmasını istedi.

Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı bölgede Çin'in petrol platformu kurmasının ardından önceki gün Çin ve Vietnam gemileri arasında "tazyikli su savaşı" çıkmıştı.

Yerel basın, Çin'in petrol platformu kurmasını engellemeye çalışan Vietnam devriye gemilerine, platformun etrafındaki Çin gemilerinden tazyikli su sıkıldığını, Vietnam gemilerinin de Çin gemilerine aynı şekilde karşılık verdiğini bildirmişti.

Çin, 1974'te Vietnam ile yaptığı Parcel Adaları savaşının ardından denetimini ele geçirdiği ve Şişa Adaları olarak adlandırdığı bölgenin yakınına 1 Mayıs'ta dev bir petrol platformu kurma çalışmalarına başlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 fabrika ateşe verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN